Praha - Miroslav Kříž zmizel 22. května 2010. Poslední, o kom je známo, že s ním hovořil, byl Tomáš Petera, majitel Baníku Ostrava. Večeřeli spolu v pražské restauraci Chagall, když v tom Křížovi někdo zavolal.
Kříž se rychle rozloučil - s tím, že se za hodinu vrátí, a odešel na ulici. Tam podle všeho nasedl do vozu, který ho odvezl neznámo kam.
První obviněný
Od té doby nikdo nepotvrdil, zda je podnikatel Kříž mrtvý - a zlom v případu vyšel najevo až nyní. Deník Insider přinesl ve středu zprávu, že policie obvinila první konkrétní osobu kvůli Křížovu zmizení.
"Od října je obviněna jedna osoba z trestného činu zbavení osobní svobody v souvislosti s pohřešovaným Miroslavem Křížem," potvrdil Insideru vysoce důvěryhodný zdroj ze státní správy.
Formulace samotného obvinění přitom umožňuje dvojí výklad. Stíhání pro omezení osobní svobody je vedené podle nejpřísnějšího odstavce. A to lze pouze v případě, že oběť zemřela či pachatel jejím únosem chtěl získat "prospěch velkého rozsahu."
Křížovy dluhy a (ne)přítel z Toskánska
Kříž před svým zmizením řešil tíživou finanční situaci, měl obrovské dluhy. Mimo jiné řešil vyhrocený spor o miliony s podnikatelem Petrem Šikošem. To je člověk, který v létě 2009 figuroval v kauze Toskánsko, neboť tam trávil dovolenou na jachtě spolu s expremiérem Mirkem Topolánkem či tehdejším šéfem ČEZ Martinem Romanem.
V době svého zmizení byl Miroslav Kříž také místopředsedou fotbalového svazu. Do funkce byl zvolen v červnu 2009, na stejné valné hromadě, na níž byl předsedou asociace zvolen Ivan Hašek.
Křížovým konkurentem ve volbách byl dlouholetý místopředseda svazu a obchodník s televizními právy na sportovní akce Jaroslav Vacek. Kluby první a druhé ligy ale tehdy daly přednost Křížovi.
Ten se přímo na valné hromadě vyjádřil velmi nelichotivě o stavu hospodaření STES, marketingové a obchodní organizace fotbalového svazu. „Bude zapotřebí ten Augiášův chlév vyčistit," řekl tehdy Kříž.
Následoval audit hospodaření fotbalového svazu i STES, který odhalil řadu nehospodárností. Celá akce skončila ale jen podáním trestního oznámení na neznámého pachatele. Konkrétně Vacka svaz z ničeho nevinil.
Nastartoval Viktorii Plzeň k úspěchům
V průběhu Křížova působení na svazu vypukla malá aféra, kdy se v médiích objevila informace o tom, že kvůli daňovému nedoplatku 5 milionů korun byla na Křížův majetek uvalena exekuce.
Ivan Hašek svého místopředsedu vyzval, aby tento problém odstranil - a Kříž tak učinil.
Kříž se ve fotbalovém prostředí etabloval jako vlastník Viktorie Plzeň. V jejích orgánech figuroval několik let jako předseda dozorčí rady. V Křížově éře Plzeň výrazně investovala do hráčského kádru, zejména přišlo několik hráčů ze Sparty: Horváth, Kolář, Limberský, Petržela a další.
Poté, co byl Kříž zvolen místopředsedou svazu a šéfem ligového shromáždění, ale z orgánů Viktorie odstoupil a prohlásil, že s plzeňským klubem již není majetkově spojen.
Jako vlastník klubu se nyní prezentuje Tomáš Paclík, v představenstvu klubu však stále zasedá Křížova dcera Alena Kubešová.
Kříž a Bohemians
S českým fotbalem měl Kříž ještě jednu přímou vazbu. Byl členem dozorčí rady společnosti Bohemians Real , která vlastní stadion Bohemians ve vršovickém Ďolíčku.
Mělo se za to, že Kříž stojí za společností AP Trust, která v Bohemians Real držela polovinu akcií. Ty byly po Křížově zmizení převedeny na společnost Bristow Partners.
Každopádně platí, že jak zájmy AP Trustu, tak Bristow Partners hájí v představenstvu Bohemians Real nepřetržitě Alena Kubešová a Markéta Křížová, tedy dcery Miroslava Kříže.
Golfista s obchodními spory
Podnikatel Kříž byl také vášnivým golfistou. V dozorčí radě Golf Parku Plzeň zasedal mimo jiné s už zmíněným Petrem Šikošem. Po Křížově zmizení Šikoš přiznal, že měl s Křížem v té době několik sporů.
"Byly to spory obchodního rázu," řekl bez dalších podrobností s tím, že se s Křížem viděl naposledy v dubnu ve Spojených státech.
Mimochodem: Akcionářem firmy Plzeňský Golf Park byla ještě v roce 2007 firma AP Trust, spojovaná s firmou Appian Machinery, známou z privatizace Mostecké uhelné společnosti.