Praha - Jiří Paroubek opustil vedení sociální demokracie. Jeho konec v čele ČSSD nebyl překvapivý snad jen pro ty, kteří byli v posledních hodinách v jeho těsné blízkosti.
Ještě před podvečerním zasedáním grémia ČSSD, když předseda dorazil do Lidového domu, to vypadalo, že volební výsledek ustojí a jeho straničtí oponenti nebudou po jeho hlavě volat okamžitě a počkají si, jak si povede v nelehkém povolebním vyjednávání.
Jen co však usedly stranické špičky socialistů v Lidovém domě za jednací stůl, bylo jasno. Jiří Paroubek kolegům oznámil, že chce skončit.
Na tiskové konferenci pak řekl, že předsednický post předá během týdne až deseti dnů. Už od nynějška nebude za sociální demokracii mluvit Jiří Paroubek, ale straničtí místopředsedové.
Chtěl jít jako vítěz
Proč zvolil předseda vítězné strany voleb dobrovolný odchod?
"Kdyby na něj tlačili, zasekl by se. On chtěl odejít jako vítěz," popsal Paroubkovy pohnutky jeden z jeho důvěrníků.
Nepřehlédněte:
- Grafika: VÝSLEDKY VOLEB ONLINE - podívejte se zde
- Sečteno: TOTO JSOU VAŠI POSLANCI, JMÉNO ZA JMÉNEM - zde
- Přehled: NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ KANDIDÁTI PODLE PREFERENČNÍCH HLASŮ? - čtěte zde
- Jak číst výsledky voleb: KOMENTÁŘE ONLINE - čtěte zde
- Sobota online: PRAVICE MÁ 118 KŘESEL, ČEKÁ SE NA KLAUSE - zpráva zde
- SLEDUJEME ONLINE KONKURENCI I ZAHRANIČÍ - čtěte zde
Jak to probíhalo, popsal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: "Jiří Paroubek to řekl hned na začátku, pak jsme o tom debatovali."
Paroubek podle svých kolegů vypadal vyrovnaně, na jeho ženě Petře byla zřetelná úleva.
Samotní členové grémia přesto přiznávají, že je Paroubek zaskočil. "Nečekali jsme to. Formálně jsme jej přemlouvali, ať si to ještě rozmyslí, ale v podstatě myslím, že se všem ulevilo, že to nakonec nebudeme muset řešit silově," prohlásil člen vedení ČSSD.
Socialisté totiž navenek vystupují jednotně a tvrdí, že jde výlučně o Paroubkovo osobní rozhodnutí, k němuž ho nikdo netlačil. Už během odpoledne ale někteří z vlivných sociálních demokratů přiznávali, že Paroubkova pozice je silně otřesena.
"Bylo jasné, že pokud nesestaví vládu, bude muset odejít. On tím svým rozhodnutím takové popravě předešel," uvedl jeden ze členů vedení ČSSD.
Podle účastníků jednání, s nimiž Aktuálně.cz hovořilo, ale nikdo z vedení strany nehodlal přímo na tomto grémiu vyzvat Paroubka k odchodu. A ani to tam nezaznělo.
Museli jsme to zapřít
Zpráva o Paroubkově demisi se ještě během zasedání grémia rozšířila po Lidovém domě. Místopředsedové ČSSD ji ale obratem po telefonech a sms popírali.
"Museli jsme to tak říct, v tu chvíli to opravdu nebylo definitivní. Takže v té době, když jsme to říkali, to lež nebyla," bránili se sociální demokraté po skončení grémia.
Paroubek odmítl svůj krok mimo vystoupení na tiskové konferenci jakkoli rozebírat. Zmizel v útrobách Lidového domu, kde pokračovalo jednání grémia a o hodinu později postranním vchodem odešel definitivně. Veřejně oznámil, že chce být řadovým poslancem a to samé tvrdil i svým kolegům.
Proti Paroubkovi se dlouhodobě formovala opozice zejména z řad moravských sociálních demokratů, kteří se na něj v případě nepříznivého výsledku chystali už delší dobu. Detailní plán, jak předsedu sesadit, ale připraven neměli.
Jiřího Paroubka bude nyní při povolebních vyjednáváních u prezidenta zastupovat 1. místopředseda Bohuslav Sobotka.
Jak jeho krok komentují volební lídři socialistů?
"Když jsem slyšel, že Jiří Paroubek rezignoval, překvapilo mne to. Jeho pohnutky neznám, nemohu je tedy hodnotit," prohlásil Martin Pecina, který vedl kandidátku ČSSD v Praze.
A Vítězslav Jandák, první muž v jižních Čeách přidal: "Je to škoda. Jirka byl kontroverzní osobnost, ale byla to osobnost. Nevylučuju, že nám odebral nějaké body, ale je to škoda, že jde pryč."
Prohlédněte si galerii z posledních dní a hodin Jiřího Paroubka