Na žádost o bezplatnou koncesi na alkohol zbývá poslední den

Bára Sobotková
17. 4. 2014 7:36
O koncesi na prodej alkoholu musí do čtvrtka požádat všichni prodejci lihovin. Hodně živnostníků na úřad stále nepřišlo, ne všichni mají v nařízení jasno.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Brno, Zlín - Všichni živnostníci obchodující s alkoholem jsou do 17. dubna povinni požádat o koncesi na prodej lihovin. Oprávnění budou moct získat i potom, nicméně už ne zadarmo, ale za pět set až tisíc korun.

Novela živnostenského zákona zavádějící povinné koncese na prodej alkoholu platí od 17. října 2013. Po šestiměsíční lhůtě se tak schyluje ke dni, kdy ji budou muset mít všichni prodejci vyřízenou, nebo minimálně podanou žádost. Mnoho z nich se však zatím k tomuto kroku neodhodlalo.

Do středy požádalo v Brně o koncesi zatím 2 066 živnostníků, přitom ve městě je evidováno kolem sedmi tisíc prodejců alkoholu. Čísla mohou do čtvrtka ještě povyrůst, mimo jiné i kvůli tomu, že zájemci mohou žádat o koncesi prakticky na jakémkoli živnostenském úřadě.

„Hodně živnostníků chodí na poslední chvíli, v těchto dnech se tu střídají jako na běžícím páse,“ popisuje situaci například vedoucí živnostenského úřadu ve Valašském Meziříčí Jana Fabíková.

Rodné listy nestačí

Podle novely potřebuje koncesi každý obchodník bez rozdílu velikosti, který nějakým způsobem prodává lihoviny a také každý, kdo je prodává spotřebitelům v rámci hostinské činnosti. Kromě velkoobchodů s alkoholem se tak požadavek vztahuje na všechny obchody s potravinami, benzínky, restaurace, kavárny a podniky, kde si lidé mohou alkohol zakoupit.

Schválení novely přišlo jako reakce na metanolovou kauzu. „Každý prodejce by měl odebírat alkohol jen od oficiálních distributorů, kteří poskytují k lahvím rodné listy,“ souhlasí s opatřením provozní brněnské kavárny a hrdě dodává, že takto to dělají v podniku již od počátku.

Nicméně vlastnictví rodných listů už od čtvrtka stačit nebude a také tato kavárna si bude muset koncesi vyřídit. „O koncesi je povinen požádat opravdu každý subjekt, který uvádí do oběhu lihoviny,“ potvrzuje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Koncesi potřebují i dobrovolní hasiči

Koncese se týkají také sdružení, které si párkrát do roka vyzkouší role organizátorů událostí, na nichž návštěvníkům nabízí alkohol. S novelou se tak musí vypořádat například sbory dobrovolných hasičů.

„Kvůli čtyřem akcím, které do roka pořádáme, se nám to ani nevyplatí zařizovat,“ říká člen výboru dobrovolných hasičů z vesnice ve Zlínském kraji. „Zatím jsme se dohodli, že když budeme pořádat ples nebo zábavu, bude bufet s alkoholem pod hlavičkou podnikatele, který už koncesi má. Jedna členka sboru je tam zaměstnaná, takže to domluví,“ popisuje dobrovolný hasič alternativní řešení, pro které se sbor rozhodl.

Zároveň předesílá, že pokud se podmínka po podzimních volbách do Senátu nezmění, příští rok si zažádají o vlastní koncesi.

Pokuta se může vyšplhat k milionu korun

Získat koncesi je poměrně jednoduché jak z časového, tak formálního hlediska. Na živnostenském úřadě může žadatel strávit jen pár minut, formulář s ověřeným podpisem lze dokonce zaslat elektronicky.

Vlastnictví koncese je nárokované a pokud někdo bude prodávat alkohol mladistvým nebo jinak porušovat pravidla, může mu být zabavena. Tohle opatření by mělo předejít tomu, aby držiteli koncese byli nezodpovědní živnostníci. V případě, že kontrolní úřady odhalí prodej lihovin s více než 15% alkoholu bez koncese, hrozí takovému podnikateli až milionová pokuta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy