Výrobci: Kvůli metanolu klesl prodej lihovin o desetinu

Tomáš Fránek
6. 3. 2013 8:37
Vláda ve středu projednává změnu zákona, podle výrobců jde o nedostatečné kroky
Tuzemák z nelegálního skladu společnosti Verdana obsahuje 50 % metanolu
Tuzemák z nelegálního skladu společnosti Verdana obsahuje 50 % metanolu | Foto: SZPI

Praha - Loňská metanolová aféra, kvůli níž zemřelo 42 lidí, poškodila všechny legální výrobce lihovin, ovlivnila i prodej nealkoholických nápojů a piva.

Z odhadů Unie výrobců a dovozců lihovin, která sdružuje všechny velké výrobce lihovin, vyplývá, že loňská krize nejvíce postihla restaurace. Horší než v Čechách pak byla situace na Moravě.

„Zatímco v maloobchodech se vloni prodeje lihovin snížily oproti roku 2011 o zhruba devět procent, v restauracích odbyt propadl o celých 11 procent a na Moravě dokonce o 15 procent," říká prezident unie Petr Pavlík.

Lidé přestali pít především vodku (meziroční pokles o 13 procent), hořké a bylinné lihoviny (-12 %) a tuzemáky (-7,4 %). Podle Pavlíka přitom ani v letošním roce nelze očekávat žádné zásadní oživení trhu. Velkému útlumu poptávky totiž podle něho budou čelit zejména menší producenti lihovin.

Ani po půl roce od vypuknutí aféry, kterou způsobila i dlouhodobá nečinnost státních úřadů v boji s černým alkoholem, se podle unie situace nestabilizovala. Nebezpečí hrozí hlavně ze zásob alkoholu, který mají lidé doma.

Vláda chystá změny, ale nedostatečné

„Policie udělala kus práce a v současnosti nevidíme důvody, proč by se spotřebitelé měli obávat koupě lihovin v kamenných obchodech nebo poctivých restauracích," říká Pavlík. Podle něho by měli být spotřebitelé nadále obezřetní při konzumaci starých domácích zásob.

Vláda má sice ve středu schválit návrh prvních důležitých změn ovlivňujících trh s alkoholem, podle lihovarníků ale její opatření zdaleka nejsou dostatečná.

Projednávaný návrh novely zákona o značení lihu například snižuje objem balení nebo zvyšuje sankce za ztrátu nebo zničení kolků.

Zákon také zavádí povinnosti pro všechny výrobce a distributory, kteří označují lihoviny kolkem, složit kauci pět milionů korun jako jednu z podmínek pro registraci k podnikání s lihem. Zavedena by také měla být nová generace kontrolních pásek s novými ochrannými prvky.

Obchodníci by také měli koncese na prodej alkoholu, to má podle návrhu pro vládu zajistit lepší kontrolovatelnost obchodníků s lihem a lihovinami a mělo by omezit prodej nezdaněného a nekvalitního alkoholu.

Podle šéfa unie Petra Pavlíka jde o kroky, které sice směřují ke zlepšení situace, chybí ale razantnější opatření. Politici totiž zatím odmítají zpřísnit kontrolu výroby a distribuce denaturovaného lihu, který se v Česku ve velkém používal k pančování alkoholu.

Dokazují to i výsledky testů z poslední doby. U šesti vzorků alkoholu analýza například objevila denaturační činidlo bitrex, které se používá při výrobě alkoholu z denaturovaného lihu.

Podívejte se na Slovensko

Na metanol a denaturovaný líh nadále není uvalena spotřební daň. Přitom právě ta by mohla umožnit celní správě důsledně kontrolovat pohyb těchto komodit.

Daň by alespoň částečně zmírnila dopady třináct let starého rozhodnutí, kterým tuzemské úřady vyřadily metanol ze seznamu látek podléhajících nejpřísnější kontrole. Podle takzvané jedové vyhlášky totiž metanol původně patřil mezi zvláště nebezpečné látky, nyní je jenom látkou toxickou s menší intenzitou dohledu.

Lihovarníci také chtějí prosadit zavedení povinných registračních pokladen v gastronomii. Pokladny s fiskální pamětí by umožnily kontrolovat právě vztahy mezi nákupem lihovin a jejich prodejem konečným spotřebitelům.

„Tato technologie je prověřená a pokladny jsou finančně dostupné. Podobný systém již funguje například na Slovensku, které má s černým trhem podstatně menší problémy než Česko," připomíná Pavlík.

Podívejte se, jak jsme testovali alkohol:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy