Poslanec Pekárek jde na pět let do vězení

ČTK Sandra Štefaniková ČTK, Sandra Štefaniková
18. 12. 2012 14:55
Vrchní soud projednával kauzu poslance, který se odvolal proti šestiletému trestu
Roman Pekárek.
Roman Pekárek. | Foto: Repro TV ODS

Praha - Vrchní soud v Praze poslal Romana Pekárka za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na pět let do vězení. Zmírnil mu tak původní trest o jeden rok.

Poslanec ale bude muset zaplatit pokutu čtvrt milionu korun a nesmí pět let pracovat v samosprávě. Rozsudek je pravomocný.

Poslanecký mandát ale úterním rozhodnutím Vrchního soudu Pekárkovi nezaniká. Pekárek by v dolní komoře parlamentu mohl setrvat až do příštích voleb v roce 2015.

Soud zároveň zmírnil trest pro brněnského podnikatele Petra Ličku, který se původně odvolával proti verdiktu ročního vězení - nyní odešel od soudu s roční podmínkou, přičemž dostal také čtvrtmilionovou pokutu.

Pekárek v úterý poprvé veřejně promluvil o své kauze. Odmítl veškerá obvinění s tím, že nahrávka, která je hlavním důkazem, stojí mimo realitu. Toto tvrzení ale soud v úterý odmítl.

Bývalý místostarosta Kolína byl v květnu pražským krajským soudem nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci.  Měl umožnit prodej pozemků v hodnotě 41 milionů výrazně pod cenou brněnskému podnikateli Romanu Ličkovi.

Podle žalobce se Pekárkovi povedlo přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo, že vzhledem k hospodářské krizi za pozemek není možné dostat více než 15 milionů korun.

Státní zástupce trval na tom, že nahrávka rozhovoru mezi dvěma hlavními aktéry dokazuje, že si Pekárek v roce 2009 řekl o milionový úplatek za předložení návrhu zastupitelstvu.

Pekárek před soudem vypověděl, že nemohl nijak ovlivnit prodej pozemku, o který se v kauze jedná. "Nebyl jsem ani statutárním zástupcem, neměl jsem právo jednat za město," prohlásil.

O ceně podle něj jednal starosta a vedoucí odboru, Pekárek měl prý na starosti jen technické věci.

Pekárek se nechtěl vzdát imunity

Soud s projednáním kauzy musel počkat, než dolní komora Pekárka vydá k trestnímu stíhání. Ten se totiž v období mezi hlavním líčením a odvolacím jednáním stal jedním z náhradníků, kteří v Poslanecké sněmovně zasedli do křesel tří rebelujících středočeských poslanců ODS.

Zasadil se tak za projití kontroverzního daňového balíčku, s jehož schválením byla svázána další existence Nečasovy vlády.

Kvůli úplatkářské aféře ale ležel v žaludku drtivé většiny svých poslaneckých kolegů. Ti ho opakovaně vyzývali k odchodu a složení mandátu. On sám si pouze nechal pozastavit členství v ODS - poslaneckého mandátu se však, s odvoláním na "pochybné rozhodnutí soudu", vzdát odmítl.

Návrh na vydání poslance Romana Pekárka soudu prošlo na začátku prosince sněmovnou bez většího překvapení. Pro hlasovalo 158 zákonodárců, proti nebyl nikdo.

 

Právě se děje

Další zprávy