Ve sněmovně se debatovalo o dvou návrzích. Novela občanského zákoníku předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Nynější registrované partnerství by jako institut zaniklo.
Cílem návrhu v podstatě konkurenčního ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Jeho hlavním navrhovatelem je poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL.
"Institut manželství muže a ženy si zasluhuje tu nejvyšší ochranu a úctu a nikoliv svévolné experimenty a pokusy přetvořit jej podle momentálních trendů," řekl Výborný na začátku debaty.
Podle poslance ODS Jana Skopečka je téma o uzákonění manželství homosexuálů možná tím nejdůležitějším, které současnou sněmovnu čeká.
"Když uděláme špatnou hospodářskou politiku, tak ji může opravit příští vláda. … Pokud ale dnes rozmělníme a rozvolníme instituci tradiční rodiny a ta ztratí své výsostné postavení v právním řádě, tak škody, které to udělá, už nikdy nikdo nevrátí zpátky," uvedl Skopeček při jednání.
Proti manželství homosexuálů je také hnutí SPD. "Mateřská školka také není určena pro důchodce a fotbalové hřiště není pro hokejisty. Nechápu, že těmto jednoduchým věcem někdo nerozumí," řekla jeho poslankyně Monika Jarošová. Dodala, že se obává, že by mohlo uzákonění sňatků homosexuálů vést k legalizaci pedofilie nebo zoofilie.
Proti jejímu projevu tvrdě vystoupila Karla Šlechtová z hnutí ANO. "Takový 'svazácký' projev už jsme tady dlouho neslyšeli. Vzhledem k tomu, že tady bylo přirovnáno ponížení LGBT komunity k pedofilům a zoofilům, tak bych chtěla požádat paní poslankyni, aby si to v sálu parlamentu odpustila. Jednak jste urazila spoustu lidí této země, ale urazila jste i mě, protože já do té komunity patřím," řekla Šlechtová.
Komunista Jiří Dolejš přirovnal řeč Jarošové ke kontroverznímu kázání kněze Petra Piťhy.
Poslankyně SPD Jarošová přirovnala stejnopohlavní manželství k pedofilii, sňatkům ve třech, zoofilii - Msgr. Piťha má následovníky u Okamurovců
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) March 26, 2019
Pro uzákonění manželství homosexuálů je například také poslankyně Věra Kovářová ze STAN. "Kdyby si mé vnouče našlo partnera či partnerku stejného pohlaví, tak chci, aby mělo stejná práva i povinnosti," řekla na plénu.
Spor by podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) mohly vyřešit úpravy, které by posílily práva registrovaných partnerů. Například v otázce společného jmění nebo vztahu k vychovávanému dítěti. "Je připraven návrh novely, který práva vyrovnává. Jsme připraveni i na tu variantu, vytáhnout to z šuplíku," uvedla poslankyně v debatě.
Debatu poslanci večer přerušili bez jakéhokoli závěru. Znovu ji otevřou na dubnové schůzi. Obě předlohy budou čelit snahám o zamítnutí už v prvním čtení. Jediný klub, který je jednotný v podpoře manželství párů stejného pohlaví, jsou piráti. Proti bude zřejmě hlasovat naprostá většina poslanců KDU-ČSL, SPD i KSČM.
Nekonečná debata na téma “manželství pro všechny” pro dnešek skončila. Poslanci odhlasovali, ze bude pokračovat na příští schůzi od poloviny dubna... Máme se na co těšit :) Podrobnosti o celé věci najdete na @Aktualnecz pic.twitter.com/6jA4RpsufY
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) March 26, 2019
Vládní strany ANO a ČSSD si určily volné hlasování, stejně jako ODS. Podle předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury bude ale většina proti uzákonění manželství párů stejného pohlaví. Klub TOP 09 je podle poslankyně Markéty Pekarové Adamové názorově rozdělen půl napůl, podobná situace panuje i ve STAN.