Pro schválení zprávy o činnosti ČT za rok 2016 hlasovalo 120 poslanců ze všech klubů kromě SPD, KSČM a nezařazených poslanců. Pro schválení zprávy o hospodaření hlasovalo 118 poslanců, proti ní hlasoval například Pavel Juříček (ANO) a Jaroslav Foldyna (ČSSD). Hlasovací listina původně ukázala číslo 117 poslanců, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale odpoledne uvedl, že hlasoval také pro, i když na sjetině se objevilo, že se zdržel.
Sněmovna přijala část návrhu doprovodného usnesení Milana Ferance (ANO). V něm doporučila Radě ČT, aby při schvalování rozpočtu televize na příští a další roky důkladně a s péčí řádného hospodáře prověřovala jednotlivé nákladové položky za účelem efektivního využití peněz získaných od koncesionářů.
Vpodvečer pak poslanci schválili také zprávy ČT za rok 2017. Zpravodaj Petr Dolínek (ČSSD) ke zprávě o činnosti ČT uvedl, že rok 2017 zejména v souvislosti se sněmovními volbami a vládní krizi byl náročný, když televize musela udržovat nestranný pohled na dění. Domnívá se, že televize obstála a nesklouzla ke komentářům, které nemají ve veřejnoprávních médiích místo.
Feranec navrhoval původně širší usnesení. Chtěl mimo jiné, aby sněmovna vyzvala svůj volební výbor, aby při projednávání zprávy o hospodaření ČT za rok 2018 podrobně zkoumal hospodaření televize, a to i za využití externího poradce nezávislého na ČT.
Vyvolal tím ale kritiku předsedy klubu ODS a člena volebního výboru Zbyňka Stanjury, který řekl, že nepotřebuje, aby mu Feranec říkal, že má ve výboru poctivě pracovat. Vzkázal Ferancovi, ať si usnesení "strčí někam". "Nepotřebujeme vaše knížecí rady," podotkl.
"V diskusi zaznívalo mnoho falešných argumentů a je pozitivní, že sněmovna rozhodovala na základě faktů a zkresleným informacím nepodlehla," sdělila ke schválení zpráv ČT na Twitteru.
Vítáme, že poslanci schválili zprávy @CzechTV za rok 2016 a 2017. V diskuzi zaznívalo mnoho falešných argumentů a je pozitivní, že Sněmovna rozhodovala na základě faktů a zkresleným informacím nepodlehla.
— Česká televize (@CzechTV) October 24, 2019
Spor o audit
Poslanec vládního hnutí ANO Juříček při předchozím jednání minulý týden sněmovně řekl, že si nechal zpracovat prověrku hospodaření veřejnoprávní televize. Na jejím základě mluvil o pomalu umírající organizaci. Česká televize uvedla, že jde o falešný audit. Komora auditorů ho označila za nevěrohodný, nestandardní, zmatečný a místy zcela nesmyslný. Podle komory není dokument zprávou auditora. Argumentuje například tím, že zprávu musí vyhotovit auditor a nemůže být anonymní.
"Ten audit jsem si zadal sám pro sebe proto, abych si ověřil, že můj názor je správný. Proto se trefujte do mě, a nikoliv do nějaké auditní organizace, která je mezinárodní a kterou nenechám vláčet v médiích jenom kvůli tomu, že pro Juříčka jako poslance zpracovávala nějaký audit," řekl poslanec již minulý týden.
Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura ve čtvrtek řekl, že to, co si nechal Juříček zpracovat, není audit, ale komentář k veřejně známým číslům.
Poslanci nepřijali Juříčkův návrh, aby sněmovna vzala na vědomí, že hospodaření ČT je schodkové a udržitelné jen do roku 2021. V návrhu mimo jiné stálo, že existují podezření, podle nichž ČT porušovala zákon o zadávání veřejných zakázek.
Odkládané projednávání zpráv České televize bylo sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Zákon o České televizi říká, že sněmovna může televizní radu odvolat, pokud rada neplní opakovaně své povinnosti stanovené zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí výroční zprávu o činnosti nebo výroční zprávu o hospodaření. Členy rady volí sněmovna.
Ve sněmovně čekají na projednání ještě výroční zprávy ČT za rok 2018. Volební výbor, který má ve své působnosti média, je má projednat v úterý. Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.