Poslanci řekli, proč brání kuřáky: Svoboda nad zdraví

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 6. 2009 13:15
Aktuálně.cz se zeptalo ve sněmovně, proč byl odhlasován nejmírnější protikuřácký zákon od roku 1989
Kouření způsobuje rakovinu a infarkty. Pro poslance je důležitější svoboda trhu.
Kouření způsobuje rakovinu a infarkty. Pro poslance je důležitější svoboda trhu. | Foto: Reuters

Praha - Než dělat potíže lidem, kteří propadli kouření, to raději vystavíme riziku nekuřáky. Než zasáhnout svobodu hostinských a hostů, raději omezíme ty, kteří kouření nepropadli.

Aktuálně.cz tyto odpovědi zjistilo, když se zeptalo několika poslanců, proč pomohli tento týden na svět zákonu, který přináší nejbenevolentnější postup vůči kuřákům v hospodách a restauracích od roku 1989.   

Zatímco po sametové revoluci museli majitelé lokálů brát ohled na nekuřáky alespoň v době snídaní, obědů a večeří, nyní si s tím nemusejí lámat hlavu vůbec.

Jediná povinnost, která jim ze zákona plyne, je vylepit na dveře samolepku. Lidé z ní budou muset dopředu vyčíst, jestli vstupují do restaurace kuřácké, nebo nekuřácké.

To zůstalo ze zákona, jehož předkladatelé si slibovali, že bude následovat praxi vyspělých evropských zemí a vymýtí cigaretový kouř ze všech barů, restaurací a kaváren.

Jediná kultura - zakouřená hospoda

"Protikuřácké zákony" v Česku

Jaké "protikuřácké zákony" zažilo Česko?

1989

  • Právní úprava z roku 1989 obsahovala absolutní zákaz kouření v kavárnách, barech a restauracích v době podávání snídaní, obědů a večeří.

2005

  • Výslovný zákaz kouření v době jídla vypadl. 
  • V restauracích musí být zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky a nekuřáky.

2009

  • Majitelé restaurací se mohou od července 2010 libovolně rozhodnout, jestli se v jejich podniku bude kouřit, nebo ne.
  • Na každé restauraci musí být pouze nápis, jestli jde o lokál kuřácký, nebo nekuřácký.
  • Zákon zakazuje kouření v letadle a ve vlaku (zákaz už ale České dráhy i ČSA zavedly před 2 lety).
  • Zákon zpřísňuje tresty za alkohol a cigarety prodávané dětem. Obce budou moct udělit pokutu 50 tisíc až půl milionu korun.

 

Proč? Na to se ptali poslance Borise Šťastného - hlavního propagátora zákazu kouření, tento týden čtenáři Aktuálně.cz. 

"Jsem z malé vísky, kde je jedna zahulená hospoda pro chlapy, ženy i děti. Máme tedy sedět s rodinou doma?" zněla jedna z mnoha otázek.

"Najděte si na internetu jména poslanců, kteří vás zastupují ve sněmovně, a to bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Ve výsledku hlasování pak uvidíte, zda hlasovali ve váš prospěch či neprospěch. A obraťte se na ně s dotazem, proč tak činí. Já hlasoval ve váš prospěch," odpověděl muž, který po zákazu kouření volá už několik let.

Když se hlasovalo o nejmírnější ze tří navrhovaných novel, která nakonec zvítězila, zdržel se. Celkovou verzi zákona ale nakonec i on podpořil. "Přestože úplný zákaz kouření v restauracích nenašel ve sněmovně potřebnou většinu, udělali jsme obrovský krok kupředu v posílení ochrany zdraví našich spoluobčanů," řekl.

Svobodu tabáku

Aktuálně.cz se poslanců zeptalo za čtenáře.

"Jsem si jist, že toto hlasování se řídilo tím, čemu lidé říkají selský rozum. A lidé říkají více selského rozumu," zhodnotil hlasování občanský demokrat Zdeněk Lhota. Právě on "mírnější" novelu zákona navrhl.

Ze 153 poslanců, kteří ve sněmovně hlasovali,  bylo pro kouření v restauracích 96. 

Zmíněný Zdeněk Lhota pak vysvětluje svůj postoj ke kuřákům tím, že nesouhlasí hlavně se zavíráním lidí "za zeď". "Původní návrh počítal s tím, že kuřácké a nekuřácké prostory by musely být odděleny zdí. To ale v případě některých provozoven není vůbec možné," řekl. 

Svobodu kuřáků hájí i socialista Milan Urban. "Preferuji svobodné rozhodnutí každého. Takhle se může svobodně rozhodnout hostinský i host. Zákazy nemám rád," vysvětluje, proč nezvedl ruku pro zákaz.

Odpovědi dalších poslanců si můžete přečíst v grafice.

Česko - jedna z nejhorších zemí v Evropě

Přitom Evropa Česko kritizovala za příliš liberální přístup ke kouření už před pěti lety. Tedy v době, kdy musela každá restaurace na nekuřáky alespoň trochu myslet.

Když Evropská síť pro prevenci kouření vytvořila žebříček, Česko se v něm ocitlo dokonce na předposledním místě. Hůř už si v boji proti kouření vedlo jen Lucembursko. 

Úplný zákaz kouření na veřejnosti, tedy i v restauracích a barech, už v té době dávno zavedlo Irsko, Norsko, Nizozemí a Itálie. Během let se k nim přidaly další státy. Takže dnes si lidé nesmí zapálit celkem ve dvaceti zemích evropského kontinentu.

Kouření potlačuje dokonce i Kuba. Každá restaurace tam musí hostům nabídnout dobře větraný prostor, kde navíc visí cedule "Zákaz kouření". Jen máloco přitom symbolizuje tento ostrov tolik jako tabákové listy složené do doutníku.

"Kouření je škodlivé, ale copak nám neškodí i výfuky aut? Militantní boj není odůvodněný," odmítá přesto zákazy sociální demokrat Zdeněk Jičínský.

Miliardy do rozpočtu

Předkladatel původně tvrdšího zákona Boris Šťastný neochotu zákonodárců vysvětluje slovy: "Kuřácká lobby má vliv na spoustu věcí v naší zemi, a nejenom v naší zemi."

Na spotřební dani tabákových výroků navíc stát každý rok vybere kolem čtyřiceti až padesáti miliard korun.

Například jen za prosinec roku 2007 se podle Českého sdružení pro značkové výrobky rozrostl státní rozpočet díky cigaretám o 7,2 miliardy korun. Za celý rok se pak vybralo 46,997 miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy