Praha - Jako další důkaz chaosu a mafiánských praktik na pražském magistrátu označil poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) čtvrteční výpověď někdejšího ředitele úřadu Martina Trnky. Toho si předvolala sněmovní vyšetřovací komise, zabývající se postupem policie při vyšetřování projektu opencard.
"To, že se projekt udělá tak, že ho město a daňový poplatník ztratí zpod kontroly a že ředitel magistrátu o celé věci údajně nevěděl, ačkoliv exprimátor o ní mluvil na tiskové konferenci, to je prostě neuvěřitelné. Podle mého názoru se tu dnes objevovaly věci, které trestněprávní odpovědností nebo alespoň podezřením silně zavánějí," podotknul Gabal.
Nespokojený byl i předseda komise Bronislav Schwarz (ANO). "Jestliže dnes vypovídal jeden z bývalých nejvyšších úředníků magistrátu, který by měl úřad řídit, tak si myslím, že tento pán vůbec neměl přehled, co se tam děje. Anebo naopak – měl přehled a byl rád, že se to tak děje," nebral si servítky Schwarz. A stejně jako Gabal nevyloučil, že by mohlo být podáno trestní oznámení.
Oba dva poslanci naráželi na to, že se Trnkova výpověď nesla v duchu "nevím, nepamatuji si". A to i přesto, že on sám byl u samých počátků kontroverzního projektu, který za 8 let vyšel na zhruba 1,3 miliardy korun.
Opencard měla znát i krevní skupinu držitele
O opencard, tehdy ještě "kartě Pražana", se prý Trnka dozvěděl od dnes již nepravomocně odsouzeného exředitele odboru informatiky a svého tehdejšího podřízeného Ivana Seyčka. "Celý projekt, jak mi byl prezentován odborem informatiky, se mi jevil jako smysluplný a přínosný," prohlásil.
"V té době se schvaloval strategický dokument 'Cesta k ePraze', který měl s výhledem do roku 2010 stanovit možnosti rozvoje informatiky v hlavním městě. Už tehdy byly stanoveny základní funkce a parametry, které měla tato karta využít," popsal poslancům Trnka. Podle něj se počítalo například s tím, že karta bude sloužit i jako platební prostředek nebo na ní budou základní zdravotní údaje o jejím držiteli. On sám prý ale do běhu nijak nezasahoval, vše měl na starosti Seyček.
"Projekt byl podle mých informací rozvíjen tak, jak měl být podle projektového programu. Žádné indicie o tom, že by něco nebylo v pořádku, jsem neměl," shrnul Trnka před novináři svůj výslech.
Část dotazů směřovala i na fakt, že finanční plán a takzvaný byznysplán zpracovávaly společnosti, jejichž představitelé posléze působili v čele firmy Haguess, která se jako jediná přihlásila do výběrového řízení. Trnka připustil, že po provedení forenzního auditu s lidmi z vedení firmy jednal o dodatcích, které měnily nevýhodné licenční podmínky, ale do té doby je neznal.
Podle bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové, která poté, co se v roce 2009 seznámila s výsledky auditu, podala trestní oznámení, přitom Trnka na magistrát přišel jako blízký přítel Jaroslava Turka, který vlastnil devadesát pět procent akcií Haguessu.
Hrozí návrat k papírovým kuponům
O opencard se v posledních dnech opět mluví velmi hlasitě v souvislosti s možným krachem celého projektu. Město totiž založilo akciovou společnost, pod níž měla spadnout správa a budoucí rozvoj celé karty.
Metropole se však zatím nedomluvila na podmínkách odkupu licencí s nástupcem Haguessu, firmou eMoneyServices. Vedení města se tak začalo připravovat na nouzovou variantu, kdy by se cestující hromadnou dopravou vrátili k papírovým kuponům.
EMS ale ve středu přišla s návrhem, kdy by zajistila přes 300 milionů korun od soukromých investorů. Město by muselo z kasy vyplatit 85 milionů. "Nabídku prozkoumáme a poté se k ní vyjádříme," řekl Aktuálně.cz bez dalších detailů radní pro IT Jan Vašíček.