Poslanci chtějí být hejtmany. Ztratí ČSSD vedení klubu?

Martina Macková
11. 9. 2008 8:24
Rath: Možná budu hejtmanem i poslancem. Uvidím
Michal Hašek a Jaroslav Tvrdík
Michal Hašek a Jaroslav Tvrdík | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po krajských volbách se může poslanecká sněmovna výrazně obměnit. Hned šest poslanců ČSSD a KSČM se hodlá stát hejtmany.

ČSSD tvrdí, že její lídři to myslí s krajskými posty natolik vážně, že místa v poslaneckých lavicích v případě úspěchu opustí. A nastoupí náhradníci.

Pro sociální demokraty by to ale znamenalo, že ztratí předsedu i místopředsedu poslaneckého klubu.

Čtěte také: Lidovci jdou do voleb v českých krajích v koalicích

Hašek i Rath do krajů?

"Ano, odešel bych ze sněmovny," potvrdil Aktuálně.cz předseda poslanců ČSSD Michal Hašek, který by se rád stal jihomoravským hejtmanem. "Nebude to hned druhý den, ale počítám s tím," dodal.

Hašek je přitom nejvyšším představitelem sociálních demokratů ve sněmovně. "Vzdal bych se samozřejmě funkce i mandátu. Do sněmovny by za mě nastoupila místostarostka Tišnova," upřesnil. Hašek bude mít proti sobě stávajícího hejtmana Stanislava Juránka (KDU-ČSL), jehož strana se těší na jižní Moravě nejsilnější podpoře.

Dalším poslancem, který by z celostátní politiky podle vyhlášení strany měl odejít do kraje, je místopředseda klubu a známý sněmovní řečník David Rath. Ten ale říká, že by klidně zvládl i obě funkce.

Ovšem už by nebyl ve funkci v klubu či ve výborech.

Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít."
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Rozhodnu se až to nastane a podle toho, co bude pro voliče nejvýhodnější. Někteří kolegové jsou starostové a primátoři, proč bych nemohl být hejtmanem i poslancem? Politik se v těchto funkcích dostane snáz k investicím a rozhoduje o věcech, které se města či kraje týkají," řekl Aktuálně.cz Rath.

Problém nevidí ani v tom, že by jako hejtman předložil sněmovně zákon a pak o něm jako poslanec hlasoval. "Je to stejné, jako když porcujeme medvěda nebo když rozhodujeme o věcech, v nichž jsme zainteresovaní," míní.

Rathovým nejvážnějším soupeřem o hejtmanský post bude Petr Bendl, místopředseda ODS a hejtman.

Sněmovnu by měl v případě úspěchu opustit i poslanec Martin Tesařík, bývalý olomoucký primátor. Ten by musel porazit hejtmana ODS a také bývalého primátora Ivana Kosatíka.

Do politiky, i když krajské, by se ale naopak mohli vrátit bývalí ministři. Exministryně Milada Emmerová, Jaroslav Palas a Radko Martínek, který usiluje o post pardubického hejtmana. Ten už zahájil svoji kampaň.

V Pardubicích bude mít těžkého konkurenta v lidoveckém vicehejtmanovi a místopředsedovi strany Romanu Línkovi. S postem hejtmana v Pardubickém kraji totiž téměř jistě počítají i lidovci.

Senátor Jan Horník vede kandidátku na Karlovarsku
Senátor Jan Horník vede kandidátku na Karlovarsku | Foto: Senát

KSČM: I my bychom odešli, bez diskuse

O hejtmanskou židli bojují také komunističtí poslanci. Lídry jsou hned tři z nich: Alexander Černý v Olomouckém kraji, Petr Braný v Jihočeském a Karel Šidlo v Plzeňském kraji.

"Není žádných pochyb o tom, že bych se vzdal mandátu v případě, že bych se měl stát hejtmanem," řekl Braný, který je krajským zastupitelem druhé období.

Kdyby měl odejít ze sněmovny, nahradila by ho Taťána Jirousová. Někdejší poslankyně ale letos za komunisty kandiduje do Senátu. V případě úspěchu obou by tedy musel nastoupit další náhradník.

Za tím, proč se stal jako poslanec kandidátem na hejtmana, jsou podle Braného jasné pohnutky. "Vytvořit nového lídra a propagovat ho je náročné. A taky sázka do loterie. Já jsem známá osobnost v kraji, a tak padla volba na mě," míní.

Hejtmanem by se také mohl stát senátor Jan Horník, který vede krajskou kandidátku Alternativa pro kraj v Karlovarském kraji. "To je pravda, ale myslím, že je to spíš sci-fi. Věřím, že získáme mandáty, ale asi nebudeme ve hře o hejtmana," říká Horník, který je osm let krajským zastupitelem.

Jeho kandidátku tvoří sedm menších subjektů, například SNK ED, SOS nebo Volba pro město.

ODS sází v krajích na stávající hejtmany, ani lidovci nebo Zelení žádného ze zákonodárců voličům nenabídli.

 

Právě se děje

Další zprávy