Spor v lavicích ministrů: Příště se na vás vy*erem, řekla Schillerová Hamáčkovi

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 5. 2020 16:09
O příspěvek budou moct žádat i menší společnosti postižené koronavirem, rozhodla ve středu sněmovna. Hlasování však předcházela bouřlivá debata, a to nejen u řečnického pultu. Přímý přenos ze sněmovny odhalil také ostré pozadí diskuse, když si ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zapomněla vypnout mikrofon. "Příště se na vás vy*erem, fakt," vyčetla předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi.
Ministryně financí Alena Schillerová na schůzi Poslanecké sněmovny (26. května 2020)
Ministryně financí Alena Schillerová na schůzi Poslanecké sněmovny (26. května 2020) | Foto: ČTK

Poslanci ve středu rozhodli, že o státní příspěvek 500 korun denně budou moci žádat také malé společnosti s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru. Odmítli tak návrh Senátu, aby se příspěvek financoval přímo ze státního rozpočtu, nikoli z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. 

Ostrý spor v lavicích ministrů nastal poté, co poslanec sociální demokracie Ondřej Veselý navrhl a následně prosadil do programu sněmovny jednání o způsobu financování kompenzací snížení daňových příjmů samosprávám. Pomoc malým živnostníkům totiž připraví o peníze právě města a obce. Se zařazením bodu ovšem nepočítali představitelé hnutí ANO, koaličního partnera ČSSD.

"Kdo to navrhuje?" zeptala se Schillerová předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. "Socan," odpověděl. "To tady budeme do večera," postěžovala si ministryně financí. Návrh Veselého se nelíbil ani premiéru Andreji Babišovi. "Proč to navrhujou?" zeptal se Faltýnka, který mu řekl, ať se zeptá předsedy sociálních demokratů Hamáčka.

Schillerová se poté do ministra vnitra ostře pustila. "Vy jste koaliční partner teda. To zas tady budou všichni exhibovat prostě, dneska už to nedávám," řekla. Hamáček pro její rozhořčení příliš pochopení neměl. "Tam byla dohoda, že to bude jenom do programu, že to nebude napevno," řekl jí. "Příště se na vás vy*erem, fakt," vyčetla mu.

Schillerová se podle svých slov Hamáčkovi později omluvila. "Okamžitě jsem se mu šla omluvit, když jsem zjistila, že se to objevilo v médiích. Máme velmi korektní vztahy. Řekla jsem mu: ‚Honzo, musím se ti omluvit. ‘ A on řekl: ‚Vůbec nevím, že jsi to řekla,‘" sdělila ve středu Radiožurnálu.

Kalousek: Bylo to mířeno na ČSSD, nebo na občany?

Její výrok na Twitteru komentoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Vážený pane předsedo ČSSD, chápete, proč až příště? Všichni přece vidíme, že hnutí ANO si tak vůči vám počíná každý den," napsal.

Dodal, že bude ve čtvrtek Schillerovou ve věci interpelovat. Bude chtít vědět, zda svůj výrok směrovala výhradně na sociální demokraty, na všechny obce i města, nebo na všechny české občany. "Mlčení bude znamenat souhlas s variantou 3. Těším se na vaši odpověď," vzkázal.

Incident okomentoval také předseda lidovců Marian Jurečka. "Paní ministryně dnes ve sněmovně řekla překvapivě vše podstatné velmi stručně," napsal na Twitter.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy