Poprvé v Česku: Protest na podporu odvahy olympioniků

Michal Pavec
23. 4. 2008 23:30
Nebojte se ptát Číny na lidská práva
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Česko zažije první shromáždění, které v protičínské olympijské kampani vyzve sportovce a činovníky Českého olympijského výboru, aby razantněji dali najevo své postoje k dodržovaní lidských práv v Číně a k situaci v Tibetu.

V pražské Opletalově ulici budou ve čtvrtek odpoledne stát občanští aktivisté a budou se tázat účastníků plenárního zasedání Českého olympijského výboru,  co si o situaci v Tibetu a v Číně myslí.

"Nemyslím si, že by měli výrazné jiné postoje než my. Jen se k celé věci nestaví čelem," uvedl spoluorganizátor akce Stanislav Penc, bývalý disident, občanský aktivista a v posledních volbách do sněmovny lídr královéhradecké kandidátky zelených.

Nestaví se k problému čelem

Shromáždění v Opletalově ulici mezi Hlavním nádražím a sídlem Autoklubu má, jak uvedli organizátoři, podpořit odvahu Českého olympijského výboru a českých sportovců k protestům. 

"Výbor by si měl kromě vyřizování organizačních záležitostí uvědomit, že naši sportovci jedou reprezentovat zemi, která má za sebou šedesát let nacistické a komunistické totality. Měli by říct, že budou soutěžit za Tibet, ale i jiné utlačované lidi na světě," říká Penc.

"Budeme se jich ptát, k čemu došli," dodává.

Akce bude probíhat už od dvou hodin odpoledne a příchozí budou moct navštívit informační stánky nezávislých organizací, které shromáždění pořádají. K dispozici budou mít také tiskovinu věnující se stavu lidských práv v Číně i jinde ve světě.

Bez pověření? Nic moc nečekejte

Příležitost promluvit na improvizovaném pódiu budou mít i zástupci olympijského výboru. "Pochybuji, že by bez pověření pléna sám za sebe vystoupil s něčím radikálním," řekl Aktuálně.cz mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martinek.

Připomíná však, že právě zástupci českého svazu na nedávném zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Pekingu patřili mezi nejradikálnější.

Stanislav Penc na demonstraci na podporu Tibetu
Stanislav Penc na demonstraci na podporu Tibetu | Foto: Ondřej Besperát

"Z 205 členů je v MOV jen málo národních výborů tak radikálních jako my. Například americké či africké země žijí vlastními problémy," řekl mluvčí Martinek. Připomněl také, že Češi se neúspěšně snažili o ustavení speciální mise, která by prošetřila události v Tibetu.

Hlavně držet basu

Na druhou stranu ale Český olympijský výbor připouští, že musí ctít jednotu olympijského hnutí a nechce nějakými radikálními kroky riskovat jeho rozkol.

Pravděpodobně však výbor vyjde vstříc pořadatelům čtvrteční akce a nebude nebude sportovcům nařizovat, k jakým politickým otázkám  se smějí či nesmějí vyjadřovat, jako to udělala Belgie nebo Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy