Boj o hry: Čína se čílí na Francii, odnáší to Carrefour

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2008 14:55
Vášně vyvolalo zhasnutí olympijské pochodně v Paříži
Prodavačka v šanghajském Carrefouru.
Prodavačka v šanghajském Carrefouru. | Foto: Reuters

Peking - Když vy chcete bojkotovat naši olympiádu, my budeme bojkotovat vaše výrobky.

Možná s touto myšlenkou vyrazily tisíce Číňanů na protifrancouzské demonstrace, které v mnoha městech propukly v reakci na trnitou pouť olympijské pochodně ulicemi Paříže.

Ve městě Wuchan se v davu objevila francouzská vlajka s nacistickým hákovým křížem a demonstranti v řadě měst vybízeli Číňany, aby bojkotovali francouzské výrobky a nechodili do supermarketů patřících síti Carrefour.

Protestovalo se i před francouzským velvyslanectvím a francouzskou školou v Pekingu. 

Situace začíná připomínat protiamerické demonstrace z roku 1999. Ty následovaly poté, co letoun NATO během intervence v Srbsku a Kosovu omylem bombardoval čínské velvyslanectví v Bělehradě.

Skupina Číňanů dnes nadšeně vítala olympijskou pochodeň v malajsijském Kuala Lumpuru.
Skupina Číňanů dnes nadšeně vítala olympijskou pochodeň v malajsijském Kuala Lumpuru. | Foto: Reuters

Čínská média i blogeři a diskutující na internetu rozlítil zejména fakt, že se protibetští aktivisté pokusili 7. dubna v Paříži vytrhnout olympijskou pochodeň z rukou čínské atletky Ťin Ťing, která je upoutaná na invalidní vozík.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jí napsal dopis, ve kterém se za incident omluvil a odsoudil lidi, kteří jí chtěli pochodeň vzít. V Číně ale Sarkozymu vyčítají, že svůj příjezd na olympiádu podmínil zahájením dialogu čínské vlády s tibetským Dalajlámou.

Na čínském internetu zároveň kolují informace, že Carrefour podporuje Dalajlámu a nezávislost Tibetu. Vedení francouzského řetězce marně vysvětluje, že podpora jakékoliv politické nebo náboženské osobnosti nepatří do jeho strategie.

Příslušník čínské armády u pokladny Carrefouru v Šanghaji.
Příslušník čínské armády u pokladny Carrefouru v Šanghaji. | Foto: Reuters

"Nebereme vzniklou situaci na lehkou váhu. Nakupují u nás přibližně dva miliony čínských zákazníků, takže jejich postoje nám nemohou být lhostejné. Faktem je, že mnoho obyvatel Číny bylo scénami v Paříži šokováno," řekl týdeníku Journal du Dimanche šéf Carrefouru Jose Luis Duran.

Carrefour má v Číně celkem 122 supermarketů a zaměstnává tam přes čtyřicet tisíc lidí.

Kromě francouzského řetězce se kritika valí také na americkou zpravodajskou televizi CNN. Ta podle řady Číňanů úmyslně překrucovala informace o situaci v Tibetu. Televize to odmítla s tvrzením, že vždy informuje nestranně.

 

Právě se děje

Další zprávy