Praha - Sociální demokracií otřásá krize, její preference strmě padají a možným řešením by mohlo být i odstoupení lídra strany Bohuslava Sobotky. O tom, kdo stranu povede do voleb, se rozhodne na grémiu už ve středu odpoledne.
Podle politologa Lukáše Jelínka nemůže za prudký pád sociální demokracie jen vládní krize, ale především jiné dva faktory. První je, že voliči se nerozhodují podle vděku za odvedenou práci, nýbrž podle vzbuzených očekávání. "Za druhé, od politiků se v době reality show chce, aby byli maximálně autentičtí, bezprostřední, přesvědčiví," napsal politolog s tím, že právě v těchto aspektech sociální demokraté pokulhávají. ČSSD podle něj také škodí, že "netvoří jeden tým".
Bohuslav Sobotka podle něj také špatně zvolil načasování vládních otřesů, které v souvislosti s nečekaným oznámením demise, jejím stažením a odvoláním ministra financí Andreje Babiše v květnu způsobil. "Nejde se tři roky tvářit jako že nic - a pak dělat revoluci," upřesnil Jelínek.
Etická témata nejsou mezi voliči dvakrát in
Vládní krize odehnala voliče hlavně sociální demokracii také proto, že témata, kolem nichž se krize odehrávala, nejsou pro voliče ČSSD prioritní. "Naopak sympatizanty ANO stmelila, zvlášť když Andrej Babiš a jeho příznivci vytvořili obraz štvanice, spiknutí, 'účelovky'," dodal politolog s tím, že "etická témata nejsou mezi voliči, na které míří ČSSD, dvakrát in".
ČSSD také ubližuje nedisciplinovanost voličů a problém strany srozumitelně popsat své hodnoty a programové pilíře. "Voliči sociální demokracie se řadí k nejvlažnějším. Hodně též dají na pocit, emoce, s nimiž ANO pracuje lépe než ČSSD šustící papírem," myslí si politolog.
Že by odstoupení nebo odvolání předsedy ČSSD Sobotky pomohlo k oživení strany, si politolog nemyslí. "Stát v čele vlády a politické strany s sebou nese mimořádný stres. Málokterý politik v Sobotkově roli jej dokázal ustát bez ztráty kytičky. Nikde není psáno, že by v premiérské pracovně nedolehl i na Andreje Babiše," dodal.
Oslabení zemanovského křídla
Sobotkovu práci v čele vlády hodnotí protichůdně. "Na jedné straně se mu podařilo prosadit do vládní politiky tolik sociálnědemokratických priorit jako málokomu před ním. Na straně druhé, neměl sílu pohnout s dlouhodobými problémy ČSSD, kostlivci ve skříních, " napsal. "Také si s jeho érou budeme připomínat oslabení takzvaného zemanovského křídla," dodal.
Pokud by Sobotka z čela strany odstoupil, jsou podle něj ve straně osobnosti, které by mohly partaj stabilizovat. Vytáhnout ČSSD zpět na vrchol se jim ale nejspíš nepodaří. "Víc potenciálních silných lídrů vidím mezi některými mladými členy a aktivisty, kteří si ještě budou muset šest deset let počkat," upřesnil.