Sobotkův perný den. Špičky ČSSD budou rozhodovat, kdo povede sociální demokracii do voleb

ČTK ČTK
14. 6. 2017 10:51
Příští hodiny rozhodnou o další budoucnosti premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Ve středu odpoledne se sejdou špičky strany, aby definitivně rozhodly, kdo povede ČSSD do voleb a kdo bude stát v jejím čele. Ještě předtím Sobotka ve středu dopoledne sdělil, že očekává zásadní debatu o tom, jak zlepšit kondici ČSSD před volbami. Konkrétnější být ale nechtěl.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po středečním odpoledním jednání politického grémia ČSSD by mělo být definitivně jasno, zda sociální demokracii a její kampaň do letošních sněmovních voleb i nadále povede premiér Bohuslav Sobotka. Spekulace o tom, že by se mohl Sobotka vzdát funkce předsedy ČSSD či volebního lídra, zesílily v posledních dnech, Sobotka se k nim ale dosud nevyjádřil.

Ve středu po desáté hodně sdělil, že se vyjádří odpoledne. "Teď nechci mluvit o stranických a vnitrostranických otázkách. Dnes odpoledne se sejde politické grémium sociální demokracie, budeme mluvit o celkové kondici, ve které je ČSSD čtyři měsíce před volbami. Očekávám poměrně hlubokou a zásadní debatu v užším vedení strany o tom, co můžeme udělat všechno pro to, abychom zlepšili pozice sociální demokracie před parlamentními volbami," řekl Sobotka.

Grémium ČSSD jednalo už minulý týden a podle zákulisních informací se přiklonilo spíš k tomu, že by Sobotka měl zůstat. Sociální demokracie v sobotu pořádá programovou konferenci, kde chce představit své klíčové plány a odstartovat kampaň do sněmovních voleb. Formálně se jedná o zasedání ústředního výkonného výboru, který jako jediný může předsedu a místopředsedy podle stanov ČSSD odvolat.

Podle spekulací by mohla ČSSD na sérii několika nepříznivých předvolebních průzkumů, z nichž poslední jí přisoudil jen desetiprocentní zisk a čtvrté místo za ANO, ODS a KSČM, reagovat nástupem statutárního místopředsedy Milana Chovance do čela strany, hlavní tváří kampaně by se mohl stát další z místopředsedů Lubomír Zaorálek.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy