Polovina Čechů schvaluje právo homosexuálů adoptovat děti

Michal Polák
9. 3. 2015 17:43
Proti se v průzkumu vyslovilo 10 procent respondentů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Polovina Čechů se domnívá, že homosexuálové a lesby by měli mít právo adoptovat biologické dítě svého registrovaného partnera a lesbické ženy by měly mít právo podstoupit umělé oplodnění.

Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM/MARK. Zásadně proti se ve výzkumu vyslovilo 10 procent dotázaných. Svobodným homosexuálům by dítě svěřila třetina respondentů.

O něco skeptičtější je česká společnost vůči adopci dětí z dětských domovů homosexuálním či lesbickým párem. Pro hlasovalo 47 procent dotázaných. Proti bylo ve výzkumu 27 procent dotázaných Čechů.

Ženy jsou liberálnější

Adopce dítěte partnera stejného pohlaví je nyní podle autorů průzkumu vnímána nejliberálněji.

Foto: STEM/MARK

"Třetina respondentů s ní naprosto souhlasí, pětina vyjádřila určitou míru souhlasu, pouze 10 procent dotázaných se staví zásadně proti. Následuje umělé oplodnění lesbických žen, které by mělo být legalizováno podle 51 procent dotázaných," popisují autoři průzkumu.

Polovina lidí je navíc přesvědčena, že děti se mají u homosexuálních rodičů stejně dobře jako u heterosexuálních.

Odpůrci adopce mají naopak největší obavy z negativního vlivu chybějícího vzoru obou pohlaví (dvě pětiny respondentů), z možné šikany vrstevníky (třetina respondentů) nebo z toho, že bude dítě zmatené ze své vlastní sexuality (čtvrtina odpovědí).

Liberálnější jsou ženy a lidé od 15 do 29 let, konzervativnější postoj naopak zastávají lidé starší a věřící nebo osoby, které žádného homosexuála neznají.

Ani ano, ani ne

Poslanecká sněmovna se novelou zákona o registrovaném partnerství zabývala už v srpnu roku 2014. Členové vlády však návrh neschválili, nicméně ani nezamítli.

V České republice stále roste počet homosexuálních párů, které vychovávají děti. Podle Českého statistického úřadu je takových rodin přibližně devět set a neustále přibývají.

V současné době je otcem nebo matkou jen ten rodič, s nímž dítě sdílí genetický kód, ten druhý nemá právo svého potomka adoptovat. A to ani v případě úmrtí pokrevního rodiče.

Registrované partnerství a adopce řeší i jiné evropské země

Jiné evropské země už přitom takovou možnost nabízejí. Začátkem března schválilo Slovinsko zákon o registrovaném partnerství, který mimo jiné také umožňuje homosexuálním a lesbickým párům adopci.

Proti zákonu se v zemi postavily konzervativní skupiny i katolická církev.

Registrovaného partnerství či adopce se v nejbližší době naopak nedočkají homosexuálové na Slovensku, kde začátkem února proběhlo referendum o ochraně tradiční rodiny.

Součástí referenda byla také otázka o možnosti adopce homosexuálními páry. Přestože referendum bylo neplatné, proti adopci osob stejného pohlaví se postavilo 92,4 procenta účastníků referenda.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy