Polovina Čechů schvaluje právo homosexuálů adoptovat děti

Michal Polák
9. 3. 2015 17:43
Proti se v průzkumu vyslovilo 10 procent respondentů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Polovina Čechů se domnívá, že homosexuálové a lesby by měli mít právo adoptovat biologické dítě svého registrovaného partnera a lesbické ženy by měly mít právo podstoupit umělé oplodnění.

Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM/MARK. Zásadně proti se ve výzkumu vyslovilo 10 procent dotázaných. Svobodným homosexuálům by dítě svěřila třetina respondentů.

O něco skeptičtější je česká společnost vůči adopci dětí z dětských domovů homosexuálním či lesbickým párem. Pro hlasovalo 47 procent dotázaných. Proti bylo ve výzkumu 27 procent dotázaných Čechů.

Ženy jsou liberálnější

Adopce dítěte partnera stejného pohlaví je nyní podle autorů průzkumu vnímána nejliberálněji.

Foto: STEM/MARK

"Třetina respondentů s ní naprosto souhlasí, pětina vyjádřila určitou míru souhlasu, pouze 10 procent dotázaných se staví zásadně proti. Následuje umělé oplodnění lesbických žen, které by mělo být legalizováno podle 51 procent dotázaných," popisují autoři průzkumu.

Polovina lidí je navíc přesvědčena, že děti se mají u homosexuálních rodičů stejně dobře jako u heterosexuálních.

Odpůrci adopce mají naopak největší obavy z negativního vlivu chybějícího vzoru obou pohlaví (dvě pětiny respondentů), z možné šikany vrstevníky (třetina respondentů) nebo z toho, že bude dítě zmatené ze své vlastní sexuality (čtvrtina odpovědí).

Liberálnější jsou ženy a lidé od 15 do 29 let, konzervativnější postoj naopak zastávají lidé starší a věřící nebo osoby, které žádného homosexuála neznají.

Ani ano, ani ne

Poslanecká sněmovna se novelou zákona o registrovaném partnerství zabývala už v srpnu roku 2014. Členové vlády však návrh neschválili, nicméně ani nezamítli.

V České republice stále roste počet homosexuálních párů, které vychovávají děti. Podle Českého statistického úřadu je takových rodin přibližně devět set a neustále přibývají.

V současné době je otcem nebo matkou jen ten rodič, s nímž dítě sdílí genetický kód, ten druhý nemá právo svého potomka adoptovat. A to ani v případě úmrtí pokrevního rodiče.

Registrované partnerství a adopce řeší i jiné evropské země

Jiné evropské země už přitom takovou možnost nabízejí. Začátkem března schválilo Slovinsko zákon o registrovaném partnerství, který mimo jiné také umožňuje homosexuálním a lesbickým párům adopci.

Proti zákonu se v zemi postavily konzervativní skupiny i katolická církev.

Registrovaného partnerství či adopce se v nejbližší době naopak nedočkají homosexuálové na Slovensku, kde začátkem února proběhlo referendum o ochraně tradiční rodiny.

Součástí referenda byla také otázka o možnosti adopce homosexuálními páry. Přestože referendum bylo neplatné, proti adopci osob stejného pohlaví se postavilo 92,4 procenta účastníků referenda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy