Referendum na Slovensku neplatí. Přišlo jen 21 procent lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 2. 2015 11:30
Zájem o všelidové hlasování byl hluboko pod padesátiprocentní hranicí, k urnám přišlo jen 21,4 ze 4,4 milionu oprávněných voličů.
Volební místnost pro referendum o ochraně tradiční rodiny na Slovensku.
Volební místnost pro referendum o ochraně tradiční rodiny na Slovensku. | Foto: Reuters

Bratislava - Účast ve slovenském referendu o ochraně tradiční rodiny byla podle očekávání hluboko pod hranicí padesát procent potřebnou pro jeho platnost. Sobotního hlasování se zúčastnilo 21,4 procenta z více než 4,4 milionu oprávněných voličů.

Ze zúčastněných se většina vyslovila proti adopcím dětí homosexuály. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které v neděli dopoledne vyhlásila ústřední referendová komise. Potvrdila tak předběžné údaje, jež v noci na neděli zveřejnil slovenský statistický úřad.

Pro zákaz adopcí hlasovalo 92,4 procenta zúčastněných voličů. Proto, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy hlasovalo 94,5 procenta účastníků.

Krom výše zmíněných práv homosexuálů voliči odpovídali také na otázku, zda školy mohou vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie. Proti  se vyslovilo 90,3 procenta zúčastněných voličů.

"Referendum svého cíle nedosáhlo nikoli těsně, ani ne jen čestnou prohrou. Rozdíl v počtu lidí, kteří přišli tak či onak hlasovat, a lidí, kteří referendum odmítli coby nedemokratické a nevhodné, nebo jednoduše usoudili, že se jich problémy Antonína Chromíka a spol. netýkají, je výmluvný a nelze ho označit jinak, než jako debakl," napsal na svém webu list Pravda.

Téma, které rozdělilo společnost

Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, referendu předcházela vyhrocená kampaň. Kritici referendových otázek vybídli Slováky, aby se plebiscitu nezúčastnili a přispěli tak k jeho neplatnosti. Až na jednu výjimku, kterou bylo referendum o vstupu země do Evropské unie, všechna dosavadní lidová hlasování na Slovensku kvůli nízké účasti ztroskotala.

Podle listu Sme se země zachovala moudře, když referendum o rodině, které v zemi prohlubovalo propasti, odmítla. "Dobrou zprávou je, že kampaň která cíleně pracovala s předsudky, která povýšila pověry na úroveň vědy a která vytvářela občany druhé kategorie, nedokázala lidi mobilizovat," zdůraznil deník.

Také sdružení hájící práva lidí jiné než heterosexuální orientace referendum kritizovala. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zase tvrdila, že plebiscit by mohl vést k porušení mezinárodních norem v oblasti lidských práv. Původně čtyři navrhované referendové otázky posuzoval slovenský ústavní soud, který za neústavní označil jen otázku týkající se přiznání zvláštní ochrany, práv a povinností pouze manželskému svazku a nikoli jiné formě soužití osob.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí, jako například České republiky, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Slovenské zákony v současnosti upřednostňují osvojení dítěte manželi a jen výjimečně mohou úřady povolit adopci jednotlivci. Poslanci vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica spolu s části opozice loni zase prosadili do slovenské ústavy ustanovení, že manželstvím je svazek mezi mužem a ženou.

 

Právě se děje

Další zprávy