Na Slovensku chtějí sčítat homosexuály. Prý pro jejich dobro

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 2. 2015 13:39
Gayové a lesby by se podle Ficova kabinetu měli ke své sexuální orientaci anonymně přihlašovat, například při sčítání lidu. Návrh přichází necelé dva týdny po kontroverzním referendu o rodině.
Foto: Reuters

Bratislava - Necelé dva týdny poté, co se na Slovensku konalo - kvůli nízké účasti neplatné - referendum o právu homosexuálů na adopci dětí a uzavírání registrovaných svazků, přišla slovenská vláda s nápadem homosexuály spočítat.

Gayové a lesby by se podle Ficova kabinetu měli ke své sexuální orientaci anonymně přiznávat, například při sčítání lidu.

Vláda se hájí tím, že účelem návrhu není diskriminace, ale naopak ochrana práv neheterosexuálních obyvatel, tedy krom leseb a gayů také transsexuálů a intersexuálů (LGTI), píše server slovenských Hospodárských novin, který na návrh upozornil.

Spočítání těchto menšin by prý mimo jiné pomohlo lépe proporčně vyčlenit finanční prostředky. Novinka je součástí nové celostátní strategie ochrany lidských práv.

"Bylo by to systematizované a anonymní. Dozvěděli bychom se i to, jaký mají lidé k menšině postoj, jaké zastávají názory a podobně," hájí záměr Šarlota Pufflerová z rady vlády pro lidská práva.

"Ukázalo by se také, s jakými problémy se u nás členové LGTI komunity setkávají," dodala Adriana Mesochoritisová ze sdružení Možnosť voľby, která je rovněž členem poradního orgánu slovenského kabinetu.

Martin Macko ze slovenské iniciativy Inakosť záměr vlády vítá, upozorňuje ale, že současná legislativa něco podobného nepřipouští. "Podle současného zákona o ochraně soukromí takové věci není možné zjišťovat," vysvětlil HN.

Zatím jedinou evropskou zemí, která si statistiky sexuální orientace obyvatel vypracovává, je Velká Británie. I ona zvolila dotazování při sčítání lidu.

Další možností jsou reprezentativní výzkumy na vzorku obyvatel, podobně jako se to dělá u předvolebních průzkumů.

Již zmíněné všelidové hlasování o rodině, které se na Slovensku konalo 7. února, bylo neplatné, protože k urnám přišlo pouze 21 procent oprávněných voličů. Potřeba přitom byla nadpoloviční většina.

Voliči se měli vyjádřit k tezi, že by páry stejného pohlaví neměly mít právo uzavírat manželství, registrovat své soužití ani adoptovat děti. Dalším bodem pak byla odpověď na otázku, zda školy mají, nebo nemají právo vyžadovat účast dětí na výuce týkající se sexuality či eutanazie.

Pro zákaz adopcí hlasovalo 92,4 procenta zúčastněných voličů. Pro to, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy, hlasovalo 94,5 procenta účastníků.

 

Právě se děje

Další zprávy