Homosexuálové ve Slovinsku budou moct adoptovat děti

ČTK ČTK
3. 3. 2015 23:42
Slovinsko podporovalo jen registraci osob stejného pohlaví, nově budou moct kromě sňatku i adoptovat děti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

LublaňSlovinský parlament dnes schválil sňatky osob stejného pohlaví. Tyto dvojice nyní budou smět rovněž adoptovat děti, informovala agentura AP. Proti zákonu demonstrovaly tisíce lidí. Staví se proti němu konzervativní skupiny i katolická církev.

Změny v zákoně o rodině dnes prošly poměrem hlasů 51 ku 28. Dosud Slovinsko povolovalo pouze registrované partnerství gayů a lesbiček bez možnosti adopce.

Několik tisícovek lidí se dnes v Lublani zúčastnilo demonstrace proti novelizaci zákona pod heslem "V sázce jsou děti". Ještě před třemi lety sňatky homosexuálů v parlamentu neprošly a odpůrci takových návrhů požadovali vypsání referenda o této otázce.

Slovinsko vstoupilo do 21. století

Levicový poslanec Matej Vatovec dnes prohlásil, že parlament se dnes postaral o to, aby se Slovinsko stalo "skutečně tolerantní a všezahrnující společností". Slovinsko podle něj dnes "vstupuje do 21. století".

Jako první stát zavedlo sňatky pro páry stejného pohlaví a zároveň povolilo homosexuálům adopce dětí v roce 2001 Nizozemsko. V současnosti plnohodnotné sňatky osob stejného pohlaví povolují zhruba dvě desítky zemí. V Česku platí od roku 2006 zákon o registrovaném partnerství, homosexuálové ale nemohou děti adoptovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy