Praha - Zhruba polovina občanů České republiky (49 procent) je na své občanství hrdá. Hrdost na své Češství necítí hlavně sociálně slabší obyvatelé.
Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedeného v říjnu letošního roku.
O něco menší počet - lidí zhruba dvě pětiny - chová ke svému občanství neutrální vztah. Stud za něj pociťuje asi šest procent obyvatel.
Z výsledku výzkumu dále vyplývá, že hrdí jsou na své občanství nejčastěji vysokoškolsky vzdělaní, lidé sami sebe zařazující na politické škále napravo od středu, voliči KDU-ČSL a ODS a ti, kteří považují svou životní úroveň za slušnou.
Naopak nejčastěji stud ke svému občanství cítí sociálně slabší skupiny obyvatel, důchodci a lidé vnímající svou životní úroveň jako špatnou.
Zajímavé je, že počet lidí, kteří by si Česko dobrovolně vybrali k žití, převyšuje počet lidí hrdých na své občanství. Na tuto otázku odpovědělo kladně 73 respondentů.
Jsme hrdí na sport a historii, stydíme se za politiku
Plných 86 procent respondentů svou hrdost vztahuje ke sportovním úspěchům. Jako další výrazně pozitivní oblasti vnímáme českou historii, kulturu, vědu ale třeba i působení českých vojenských jednotek v zahraničních misích.
Naopak největší část zpovídaných se stydí za úroveň české politiky a způsob transformace po roce 1989. Zhruba stejný počet Čechů, tedy asi třetina, vnímá pozitivně demokratické zřízení a lidská práva.
Čtěte související:
Středoškoláci tolerují víc Afričany než Romy
Výzkum: Političky požírá rivalita, i proto je jich málo
Češi si cení výběru v obchodech, až pak svobodných voleb
Průzkum: se současnou politikou spokojena pětina lidí