Středoškoláci tolerují víc Afričany než Romy

nach
17. 12. 2007 16:23
Dívky víc tolerují gaye, ale nesnáší prostitutky

Praha - Středoškolská mládež si myslí nejhorší o vězních, drogově závislých a Romech. Moc sympatičtí jí nejsou ani prostituti či bezdomovci.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Člověk v tísni, který si nechala provést agenturou Network Media Services v září na vybraných středních školách po celé republice v rámci kampaně nazvané "Rovnost je cool!" Jeho výsledky Člověk v tísni dnes zveřejnil.

Váha sympatií či tolerance různých skupin obyvatelstva závisí částečně na vzdělání jejich rodičů.

Částečně se také liší podle pohlaví. Například dívky prokazují vyšší míru tolerance vůči gayům a transsexuálům než chlapci, naopak méně tolerují prostitutky. Lesbicky orientované ženy ovšem tolerují obě pohlaví středoškoláků stejně. Mají k nim spíše pozitivní vztah.

Zdroj názoru: média

Podobně pozitivně vnímají i další skupiny, např. mentálně i telesně postižené, důchodce a seniory, západoevropany i Afričany. Křesťané měli více sympatií než lidé ostatních vyznání, což pramení především z častější osobní zkušenosti s tímto náboženstvím než s ostatními vyznáními.

Informace, na základě kterých si mladí lidé do 19 let tvoří názor, čerpají jak z osobních zkušeností, tak na základě názoru rodičů a učitelů. U mnohých skupin si svůj názor vytvářejí na základě informací z médií. Zejména u takových, se kterými se osobně nikdy nesetkali (např. muslimové, transsexuálové, prostituti/ky).

Horší vztah ke sledovaným skupinám měli hlavně mladí lidé z učilišť. Těch ale v průzkumu nebyl zahrnut stejný počet jako škol středních.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy