Babiš odmítl, že by Zemanovi dodal seznam bez Pocheho. Byl jsem jmenován podle ústavy, tvrdí Hamáček

Martin Ťopek Kateřina Frouzová Lukáš Prchal Jakub Zelenka Martin Ťopek, Kateřina Frouzová, Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
Aktualizováno 28. 6. 2018 8:10
Dva vysoce postavené zdroje z Hradu potvrdily, že druhý dopis se jmény ministrů, který premiér poslal z Úřadu vlády, Pocheho jméno neobsahoval.
Miroslav Poche a Jan Hamáček.
Miroslav Poche a Jan Hamáček. | Foto: DVTV

Praha - Bezprostředně po jmenování vlády vznikly pochybnosti, zda prezident Miloš Zeman neporušil ústavu, když odmítl jmenovat kandidáta ČSSD na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Podle všeho si však u premiéra Andreje Babiše dokázal zařídit, aby Poche mezi navrhovanými ministry nebyl, přestože sociální demokraté tvrdili, že na svém člověku trvají. 

"Premiér odnesl na Hrad seznam se jménem Miroslav Poche. Hrad ho odmítl. Na základě této definitivní informace premiér požádal prezidenta, aby dočasně pověřil řízením resortu zahraničí pana Hamáčka, šlo to ze strany pana Babiše," uvedl místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický.

Babiš při uvedení Hamáčka do čela ministerstva zahraničí ve čtvrtek ráno ale popřel, že by existoval druhý seznam navrhovaných ministrů, na němž by nebylo jméno Miroslava Pocheho. "Já jsem předal jediný seznam a to v pondělí," řekl Babiš a dodal: "Žádné dva seznamy nebyly, byl jeden seznam." Rovněž Hamáček odmítl spekulaci o dvou seznamech.

"Já vůbec nevím, kde se ta informace objevila. Nevím o žádném druhém seznamu," řekl Hamáček s tím, že si je jist, že jeho jmenování proběhlo v souladu s ústavou. 

Nominace na posty ministrů jsou v kompetenci koaličních stran a sociální demokraté opakovaně uvedli, že na Pochem budou trvat i přes výhrady prezidenta. Jenomže dohoda premiéra s prezidentem se zjevně odehrála s tichým souhlasem předsedy ČSSD Jana Hamáčka. 

"Hamáček řekl, že na jménu trvá, ale že není možné, aby resort zahraničí byl bez vedení, o tomto postupu věděl a byl zpraven," potvrdil Netolický. Podle něj tak nedošlo k porušení ústavy, protože formálně bylo ústavnímu postupu učiněno za dost.

Předseda strany Hamáček dříve odmítl na dotaz, zda výměna jmen proběhla s jeho souhlasem, odpovědět. Odkázal jen na prezidentskou kancelář a na Úřad vlády. "Řekl jsem opakovaně, že pokud by pan prezident odmítl jmenovat pana Pocheho ministrem, dokážu si představit, že se tento scénář může odehrát. Jak to ale nyní bylo technicky, to je otázka na zmíněné instituce," řekl předseda strany a nový šéf resortů vnitra a zahraničí Hamáček.

Zároveň odmítl připustit, že by Babišovi povolil výměnu ve vedení ministerstva zahraničí, byť to jeho další reakce poněkud vylučuje. "Řekl jsem mu, že pokud by nebyl pan Poche jmenován, je možné, aby byl řízením resortu zahraničí pověřen jiný člen sociální demokracie. A logicky by to měl být předseda strany. Navrhuje předseda vlády a jmenuje prezident. Komunikace proběhla mezi nimi," dodal Hamáček. 

Dva vysoce postavené zdroje z Hradu potvrdily, že druhý dopis se jmény ministrů, který premiér poslal z Úřadu vlády, Pocheho jméno neobsahoval. V kolonce ministra zahraničí byl Hamáček. "Pan prezident postupoval v rámci ústavy. Může vládu jmenovat jen na návrh premiéra," řekl zdroj z Hradu.

Vše se tak zjevně odehrálo bez vědomí předsednictva ČSSD. Potvrdil to i jeho člen Jaroslav Foldyna. "Bylo by dost nestandardní, pokud by tam bylo jiné jméno. Nejde o jméno Poche, ale o princip. A já o ničem takovém nevím," uvedl místopředseda strany. 

Podle něj usnesení o nominaci Pocheho znělo jasně. "Kdyby došlo ke změně, tak by se s tím něco muselo formálně dělat," míní Foldyna. 

Situace se nelíbí ani pražské ČSSD, která se kvůli tomu chce mimořádně sejít. "Je to porušení dohody. Ze strany Zemana porušení ústavy. Zítra se k tomu schází předsednictvo Krajského výkonného výboru Praha," řekl předseda Petr Pavlík. "Musíme si vyjasnit, jak to vlastně proběhlo a kdo jak konal," dodal.

Video: Babiš je vůči Zemanovi submisivní, říká Gajdůšková z ČSSD

Jmenování vlády na dnešní výročí je chyba. V referendu jsem byla proti vládě s ANO, říká Alena Gajdůšková z ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy