Vyvlastňování ve jménu povodní. Senátoři souhlasí

pra
25. 4. 2008 12:18
Zemědělci dostanou za zaplavené území náhradu
Foto: Ivo Dokoupil

Praha - Senát souhlasí s novelou vodního zákona, jejímž cílem je usnadnit budování protipovodňových opatření. Nyní předloha putuje k prezidentovi.

"Smysl novely spočívá v usnadnění budování protipovodňové ochrany. Protipovodňová ochrana je velmi závažné téma, kterému věnujeme velkou pozornost," zdůvodnil návrh ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Ten za velmi užitečné opatření považuje poldery, jejichž výstavbu by měla novela usnadnit a urychlit.

Novela podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích určených v případě povodní k výjimečnému zaplavení. Pokud k řízenému rozlivu dojde, dočkají se zemědělci hospodařící na těchto územích kompenzace. Nebudou se tak muset bát o svoji činnost a poldry zůstanou živou částí území.

Silnice mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem zůstala v pondělí zčásti uzavřená. Průjezdnost komplikovala řeka, která se vylila z koryta.
Silnice mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem zůstala v pondělí zčásti uzavřená. Průjezdnost komplikovala řeka, která se vylila z koryta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jen koryta a hráze nestačí

"Není možné řešit povodňovou ochranu pouze zvýšením kapacity koryt řek a hrázemi. Poldry pomáhají zpomalovat průběh povodně už na horních tocích, kde voda nenapáchá takové škody," řekl Gandalovič.

Zajistit pozemky pro vybudování protipovodňových opatření by měl podle novely i institut vyvlastnění. Podle Gandaloviče ale jde až o krajní řešení.

Již dnes po poldrech a podobných opatřeních volá ceká řada obcí. Jejich výstavbu jim však komplikuje roztříštěné vlastnictví pozemků.

Ministerstvo zemědělství má do konce roku 2012 na protipovodňová opatření připraveno zhruba 14 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy