Vlajka pro Tibet? Letos nebude všude

Martina Macková
11. 2. 2006 0:01
Přerov/Chotěboř/Praha - Za měsíc i v Česku zavlají tibetské vlajky. Bude jich zase víc, ovšem ne ve stejných městech jako loni. Leckde se totiž názory na jejich vyvěšování mění.

Od povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase v roce 1959 letos uplyne 47 let. Občanskému sdružení Lungta, které v ČR organizuje mezinárodní akci Vlajka pro Tibet, zatím potvrdilo šedesát obcí a institucí, že tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity vyvěsí.

Občané nebo politika?

Například v Přerově vlálo tibetské slunce na radnici v uplynulých třech letech pravidelně, letos ale nebude. Radní o tom hlasovali a rozhodli se postoj města změnit. "Politika Číny se mění a také jiné země a jejich firmy vstupují a investují v Číně," řekl Aktuálně.cz starosta Přerova Jindřich Valouch (ČSSD).

Pro vyvěšení vlajky hlasovali pouze dva radní. "Letos jsme se drželi názoru občanů, kteří nás kritizovali, že řešíme mezinárodní vztahy, které se nás netýkají," řekl Aktuálně.cz místostarosta Zdeněk Boháč (ODS).

Připustil ovšem, že radnice obdržela pouze několik stížností. "S tím, že by lidé protestovali proti vlajkám, jsme se ještě nikde nesetkali, spíš naopak," oponuje místopředsedkyně občanského sdružení Lungta Marcela Procházková.

"Je možné, že nás nyní bude kritizovat druhá skupina obyvatel. Ale jestli kvůli tomu za rok změníme názor, nevím. Nechci spekulovat," dodal Boháč, který odmítl uvést, jak hlasoval. "Můj názor je jasný, přečetl jsem si knížku a viděl ten krásný film," řekl politik.

I další města mění názory

"Je to nestandardní, jsou to stejní lidé a najednou změní názor. Nerozumím tomu a nemám to rád. Kdyby bylo na mně, určitě bych vlajku vyvěsil," řekl Aktuálně.cz přerovský opoziční zastupitel Dan Hos.

Přerov ale není jediným městem, kde politici nedrží názor. Například v Chotěboři na Havlíčkobrodsku visela tibetská vlajka v roce 2003 i 2004, loni se ale neobjevila a ani letos s ní město nepočítá.

"Rada se tak rozhodla. Převážnou část tvoří podnikatelé a potravinářský průmysl má vazby na obchod s Čínou. Myslím, že tyto vztahy nechtěli komplikovat," řekl Aktuálně.cz tajemník radnice Jiří Fišera.

V Rumburku v Ústeckém kraji, kde vlajku vyvěšovali od roku 2002, také loni změnili názor. V Hradci Králové zase vyvěšují vlajku podle toho, která koalice právě radnici vede.

"Letos, stejně jako poslední tři roky se k akci připojíme. Je pravda, že předtím čtyři roky radnice vlajku nevyvěšovala," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Václav Svoboda. Radnici dnes vládne koalice ODS a ČSSD, kterou doplňuje Volba pro město.

Důvody neznáme

V některých městech o vyvěšení hlasuje rada, ale například v Břeclavi rozhoduje celé zastupitelstvo, v Olomouci naopak pouze nejužší vedení města. Právě v Olomouci je názor na protest stabilní už téměř deset let, i přes střídání koalic v čele města. Podobné je to v Horní Plané na Českokrumlovsku a v Praze 3, kde visí vlajka pravidelně každý rok již od roku 1996.

"Víme, že někde bývá každý rok hlasování velmi těsné," připustila Procházková ze sdružení Lughta. "Často jsou za tím obchodní vztahy s Čínou. Například u měst, jako je Brno nebo Ostrava, je to evidentní. Nahlas to však neuvedou," dodala.

V Ostravě loni dokonce podpora Tibetu rozdělila radní tak, že vlajku sice na budovu radnice nevyvěsili, ale umístili ji uvnitř radnice do rohu k pamětní desce připomínající komunistické zločiny.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Zeman se rozhodl používat vozík, plánuje z něj předávat i státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

"Nesouviselo to s mým egem, ale s mýma nohama," odpověděl Zeman na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve. "Spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když ne, proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou?" popsal svoje úvahy.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy