Novináři v Číně stávkují kvůli cenzuře

Roman Staněk
4. 1. 2006 0:01
Peking - Zhruba stovka novinářů z čínských Pekingských novin vstoupila do stávky poté, co dostali výpověď editor a jeho dva zástupci.
Editor Pekingských novin Jang Pin a jeho dva zástupci Sun Süe-tung a Li Tuo-jü.
Editor Pekingských novin Jang Pin a jeho dva zástupci Sun Süe-tung a Li Tuo-jü. | Foto: China Digital Times

Poté co minulý týden na krátko opustili svou redakci, podepsali pracovníci novin petici požadující znovudosazení progresivních editorů.

Proč byli editoři Jang Pin a jeho dva zástupci Sun Süe-tung a Li Tuo-jü minulý týden zbaveni funkce je nejasné, píše list International Herald Tribune.

Hon na neposlušná média

Podle organizací, které se zabývají monitoringem médii v Číně se jedná o snahu čínské vlády dostat vliv "neposlušných" médií a internetu pod komunistickou kontrolu.

Vláda zhruba před rokem spustila kampaň, ve které se snaží omezit množství "názorů veřejnosti" na nejrůznější politické i společenské otázky. Kampaň se zaměřila nejen na média, ale také na internetové deníčky (blogy) a mobilní telefony.

Pekingské noviny, založené v roce 2003 jsou v Číně známy pro svůj kritický postoj vůči oficiálním místům. Vyjadřovaly se však umírněným způsobem, nevedly proti vládním kruhům žádnou kampaň.

Informovaly například o násilném potlačení vesničanů, kteří protestovali proti stavbě větrných elektráren v provincii Che-pej.

Kontrola obsahu a disciplíny

V pondělí oficiální kruhy oznámily, že budou požadovat osobní údaje po 200 milionech Číňanů, kteří si budou chtít koupit předplacenou kartu na mobilní telefon.

V rámci akcí, které mají ze sítě vytlačit materiály jež vláda považuje za obscénní nebo "podvratné" byly zatčeny už desítky lidí. Internetové blogy, školní diskusní fóra a textové zprávy jsou cenzurovány nebo přímo rušeny.

Ukázka titulní strany Pekingských novin.
Ukázka titulní strany Pekingských novin. | Foto: China Digital Times

Komunistická vláda v Pekingu podporuje využívání internetu ke vzdělávání a podnikání. Novináře vybízí k tomu, aby například upozorňovali na chyby policie. Během loňského roku také čínská policie uzavřela na 600 internetových stránek převážně s pornografickou tématikou.

Relativní novinkou na čínském internetu je "online" udávání státních úředníků. Stranická komise pro "kontrolu disciplíny" zřídila web na kterém občané mohou nahlásit úředníky, kteří všelijak porušují zákony. Ozývají se však hlasy poukazující na to, že ti, kteří úplatného úředníka udají, mohou sami čelit nepříjemnostem.

V Číně 100 milionů lidí online

V Číně používá internet více než 100 milionů lidí, což zemi řadí na druhé místo za Spojené státy. Ke kontrole komunistická vláda zřídila speciální oddíl kybernetické policie, jenž dohlíží na internet s cílem regulovat jeho obsah. Texty, které kritizují vládu nebo se týkají citlivých témat, jsou z čínského internetu rychle odstraňovány.

Snaží-li se tak Číňan například ve vyhledávačích najít odkazy na témata jako Tchaj-wan, nezávislost Tibetu, zakázané duchovní hnutí Falun Gong, dalajlámu nebo Čínskou demokratickou stranu, zobrazí se mu často vzkaz "stránka nenalezena".

 

Právě se děje

Další zprávy