Vládě se Rathův plán s VZP zamlouvá

Simona Holecová
15. 11. 2005 11:42
Praha - První kolo boje o VZP vyznívá pro ministra zdravotnictví. Vláda je připravena zítra plány Davida Ratha požehnat.
Ministr zdravotnictví David Rath.
Ministr zdravotnictví David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

O krocích, které ministr s největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou má, dopoledne jednala koaliční devítka.

Lídři sociální demokracie, lidovců a unionistů se shodli, že během středečního jednání kabinetu nebudou Rathovy nápady zpochybňovat. Chtějí, aby o změnách rozhodla sněmovna.

Rath minulý čtvrtek uvalil na VZP nucenou správu a chce odvolat její ředitelku Jiřinu Musílkovou. K tomu potřebuje podporu alespoň poloviny třicetičlenné správní rady.

Snahu odvolat Musílkovou vysvětluje zvyšujícími se dluhy pojišťovny, které překročily 12 miliard korun. Podporuje ho přitom zejména ČSSD a premiér Jiří Paroubek, který si někdejšího šéfa České lékařské komory přivedl do vlády.

"Je legitimním právem, aby si ministři nominovali lidi, kterým důvěřují," řekl ČTK předseda lidovců Miroslav Kalousek. Souhlasí, aby ve správní radě zasedli noví lidé z resortů financí, zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

Rath dnes řekl, že seznam změn ve středu vládě předloží i přes drobné výhrady menších koaličních partnerů. Ti po ministrovi na schůzce chtěli, aby mezi novými zástupci státu byli i jejich lidé. Rath se nebrání změnám v příštích týdnech nebo měsících..

Šéf lidovců Miroslav Kalousek.
Šéf lidovců Miroslav Kalousek. | Foto: Aktuálně.cz

Mimořádná schůze? Není nutno

Lídři se také shodli, že kvůli VZP není třeba svolávat zvláštní sněmovní schůzi, jak navrhovala ODS.

O VZP se budou poslanci bavit příští týden v rámci řádné schůze. "Je možné zařadit do programu bod o pojistném plánu VZP a rozšířit ho," soudí předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus.

Ve správní radě zasedají zástupci ministerstev, která řídí ministři ČSSD. Lidovecká senátorka Ludmila Müllerová ve správní radě už nezasedne, ale podle Ratha ne kvůli svému členství v lidové straně, ale protože už není náměstkyní ministra práce a sociálních věcí.

Rath: Koalice je čistá

Na odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové nezazněl na dnešní schůzce ze strany lidovců a unionistů podle Ratha vyhraněný názor. "Ukáže se až na schůzi Poslanecké sněmovny," řekl.

Rath rovněž lidovcům a unionistům sdělil, že kontrola ve VZP nenašla nikoho ze členů těchto dvou stran, který by měl s VZP výhodnou smlouvu, tak jako na to přišla u členů ODS. "Takže se těším na schůzi sněmovny, protože tam bude prostor, kde předložím všechna zjištění kontroly," dodal Rath.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy