Vládě se Rathův plán s VZP zamlouvá

Simona Holecová
15. 11. 2005 11:42
Praha - První kolo boje o VZP vyznívá pro ministra zdravotnictví. Vláda je připravena zítra plány Davida Ratha požehnat.
Ministr zdravotnictví David Rath.
Ministr zdravotnictví David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

O krocích, které ministr s největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou má, dopoledne jednala koaliční devítka.

Lídři sociální demokracie, lidovců a unionistů se shodli, že během středečního jednání kabinetu nebudou Rathovy nápady zpochybňovat. Chtějí, aby o změnách rozhodla sněmovna.

Rath minulý čtvrtek uvalil na VZP nucenou správu a chce odvolat její ředitelku Jiřinu Musílkovou. K tomu potřebuje podporu alespoň poloviny třicetičlenné správní rady.

Snahu odvolat Musílkovou vysvětluje zvyšujícími se dluhy pojišťovny, které překročily 12 miliard korun. Podporuje ho přitom zejména ČSSD a premiér Jiří Paroubek, který si někdejšího šéfa České lékařské komory přivedl do vlády.

"Je legitimním právem, aby si ministři nominovali lidi, kterým důvěřují," řekl ČTK předseda lidovců Miroslav Kalousek. Souhlasí, aby ve správní radě zasedli noví lidé z resortů financí, zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

Rath dnes řekl, že seznam změn ve středu vládě předloží i přes drobné výhrady menších koaličních partnerů. Ti po ministrovi na schůzce chtěli, aby mezi novými zástupci státu byli i jejich lidé. Rath se nebrání změnám v příštích týdnech nebo měsících..

Šéf lidovců Miroslav Kalousek.
Šéf lidovců Miroslav Kalousek. | Foto: Aktuálně.cz

Mimořádná schůze? Není nutno

Lídři se také shodli, že kvůli VZP není třeba svolávat zvláštní sněmovní schůzi, jak navrhovala ODS.

O VZP se budou poslanci bavit příští týden v rámci řádné schůze. "Je možné zařadit do programu bod o pojistném plánu VZP a rozšířit ho," soudí předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus.

Ve správní radě zasedají zástupci ministerstev, která řídí ministři ČSSD. Lidovecká senátorka Ludmila Müllerová ve správní radě už nezasedne, ale podle Ratha ne kvůli svému členství v lidové straně, ale protože už není náměstkyní ministra práce a sociálních věcí.

Rath: Koalice je čistá

Na odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové nezazněl na dnešní schůzce ze strany lidovců a unionistů podle Ratha vyhraněný názor. "Ukáže se až na schůzi Poslanecké sněmovny," řekl.

Rath rovněž lidovcům a unionistům sdělil, že kontrola ve VZP nenašla nikoho ze členů těchto dvou stran, který by měl s VZP výhodnou smlouvu, tak jako na to přišla u členů ODS. "Takže se těším na schůzi sněmovny, protože tam bude prostor, kde předložím všechna zjištění kontroly," dodal Rath.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

Další zprávy