Grafika: Hospodaření VZP

vid
10. 11. 2005 16:30
Praha - VZP má mít letos ztrátu 4,9 miliardy. Lékařům a nemocnicím dnes dluží celkem 10 miliard.

Všeobecná zdravotní pojišťovna v pondělí oznámila, že letos bude mít ztrátu 4,9 miliardy korun. Celkový dluh zdravotnickým zařízením (takzvaná kumulovaná ztráta) tak dosáhne ke konci roku 14,192 miliard korun.

Uvalení nucené správy na pojišťovnu však může znamenat také odliv klientů k zaměstnaneckým pojišťovnám. To by mohlo její hospodaření ještě zhoršit. (Více ZDE)

Dnes dluží pojišťovna 10 miliard. Jsou to peníze, které pojišťovně lékaři a nemocnice fakturovali, ale pojišťovna je nestihla zaplatit. VZP nyní platí faktury o 29 dní později. Na začátku roku to přitom bylo 45 dní. Pojišťovně pomohla s dluhy Česká konsolidační agentura, která letos převzala dluhy za 2,9 miliard korun.

PŘEČTĚTE SI:  VZP platí rychleji, ale stále pozdě

Stát v posledních letech VZP oddlužil už několikrát. Česká konsolidační agentura převzala její dluhy celkem za 9 miliard korun.

Musílková: Ztráta by mohla být menší než 14 miliard

Letošní kumulovaný dluh přes 14 miliard označil premiér Jiří Paroubek jako kritickou hranici. VZP oznámila, že bude na konci roku dlužit 14,2 miliardy. Ředitel finančního odboru Vratislav Matys v pondělí oznámil, že by dluh mohl klesnout na 13,6 miliardy a možná i méně.

A ředitelka VZP Jiřina Musílková byla o něco optimističtější. "Bude to záležet na tom, zda se nám podaří druhé pololetí nasmlouvat s nemocnicemi tak, jak je výklad současného ministerstva zdravotnictví. Ministr Rath o tom informoval zástupce nemocnic a nebyl proti tomu žádný zřetelný odpor," prohlásila Musílková.

Mluvčí VZP Jiří Suttner dnes deníku Aktuálně.cz řekl, že problémy začínají mít i ostatní zdravotní pojišťovny. Ty mají mít podle zákona vyrovnané hospodaření, stejně jako by měla mít VZP.

Zaměstnanecké pojišťovny zatím nedluží

"Zaměstnanecké pojišťovny zatím nemají závazky po lhůtě splatnosti. Dávám důraz na slovo zatím. Pokud by pokračoval trend, který je zde nastolen, tak se ale do dluhů mohou dostat," říká Jiří Bek prezident Svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje malé zdravotní pojišťovny.

Podle Beka je nutné, aby zdravotnická zařízení dodržela dohodu o omezení výdajů v příštím roce, na které se domluvili s premiérem Paroubkem zástupci pojišťoven. Mezi to patří například zmrazení jejich výdajů na letošní úrovni nebo to, že neuzavřou s nekvalitními zdravotnickými zařízeními nové smlouvy.

Ministerstvo zdravotnictví podle dohody nevydá vyhlášku o úhradách. To znamená, že nebude pojišťovnám nařizovat, kolik mají za péči platit a ty se tak budou moc dohodnout přímo s nemocnicemi a soukromými ambulancemi.

"Někteří poskytovatelé zdravotní péče, hlavně lůžková zařízení, chtějí větší objem prostředků, než je stanoven v této dohodě a než je vybrané pojistné. V takovém případě by se do problémů dostaly i pojišťovny zaměstnanecké," varoval Jiří Bek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

Další zprávy