Vláda schválila návrh zákona o kybernetické bezpečnosti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 1. 2014 12:15
Zákon by měl začít platit od prvního ledna příštího roku.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vláda na svém čtvrtečním zasedání schválila návrh zákona o kybernetické bezpečnosti.

Norma vypracovaná Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) má za cíl zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky.

Zákon stojí na dvou zásadách - minimalizaci zásahu do práv soukromých i právnických osob a individuální odpovědnosti za bezpečnost vlastních informačních systémů.

Cílem opatření je zabránit kybernetickým útokům, a to zejména na tu část infrastruktury, která je významná pro fungování státu, píše se v předkládací zprávě k zákonu.

Spolupráce na bezpečnosti kyberprostoru

Podle Aleše Špidly, odborníka na kybernetickou bezpečnost, je nejdůležitějším posláním zákona povinnost informovat NBÚ o případných incidentech a spolupráce mezi jednotlivými subjekty, které se na bezpečnosti kybernetického prostoru Česka podílí.

"Zákon dává institucím nástroje, aby začaly konat," dodal Špidla. Mezi případné nejvážnější útoky by podle něj patřilo napadení zdravotnických a energetických organizací či zásobování.

Případné sankce pro organizace, které nezajistí odpovídající bezpečnostní standardy, jsou však podle Radima Polčáka z Právnické fakulty Masarykovy univerzity spíše symbolické. "Dovedu si představit, že by byly až ve výši padesáti milionů, pak by podle mě měly větší dopad i na firmy," uvedl.

Na dodržování zákona by mělo dohlížet Národní CSIRT (Computer Security Incident Response Team) pro soukromou a akademickou sféru a Vládní CERT České republiky (Computer Emergency Response Team) pro státní instituce a kritickou informační infrastrukturu.

Poslední závažnější kybernetické útoky se odehrály v březnu loňského roku. Hackeři tehdy napadli zpravodajské servery, bankovní a finanční instituce včetně České národní banky a Pražské burzy cenných papírů a internetové stránky některých mobilních operátorů.

Zákon by měl začít platit od prvního ledna 2015.

 

Právě se děje

před 38 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy