Vláda o rok odsunula povinné používání kontroverzního tržiště pro státní instituce

Martin Ťopek Martin Ťopek
21. 6. 2017 14:04
Až od července příštího roku budou všechny úřady a státní instituce používat takzvaný Národní elektronický nástroj. Virtuální nákupní dům spustilo ministerstvo pro místní rozvoj už předloni, systém čelí kritice kvůli vysoké pořizovací ceně a nedostatkům ve fungování.
Karla Šlechtová.
Karla Šlechtová. | Foto: DVTV

Praha - Vláda o rok odsunula povinnost úřadů a dalších státních institucí používat při svých nákupech a objednávkách jednotné tržiště - Národní elektronický nástroj (NEN). Vyhověla tak kritikům, kteří říkají, že nástroj za 600 milionů korun je nefunkční. 

Ministryně por místní rozvoj Karla Šlechtová šla na středeční jednání vlády s návrhem, aby NEN byl povinný už za pár dnů, od prvního července. Říká, že kritika elektronického tržiště by neměla padat na její hlavu. "Já ten systém nebráním, já jsem ho zdědila. Kolegové ministři, kteří tento systém kritizují, seděli ve vládě, která ho schválila, já v ní v té době neseděla," řekla Šlechtová.

Dodala, že vláda převzala nástroj bez výhrad v červenci 2014, kdy v ní ještě nebyla. "A v srpnu ministerstvo pro místní rozvoj za vedení Věry Jourové uzavřelo smlouvu s provozovatelem se společností O2 a se společností Tesco SW," uvedla ministryně. 

Vláda tak svým usnesením vyhoví o rok později požadavkům Evropské unie. Ta vyžaduje, aby veškeré nákupy státních institucí probíhaly transparentně a elektronicky. Internetový nástroj si klade za cíl zprůhlednit zakázky a ušetřit až 50 miliard veřejných prostředků ročně tím, že všechny zakázky budou zveřejněny v centrálním úložišti. 

V současné době jsou však už k dispozici dva jiné podobném nástroje, pracující na komerční bázi. Také proto kritikům vadí, že by je měly úřady opustit a povinně přejít na komplikovaný a nefunkční státní systém NEN. 

"Kolegové kritizují to, že tady v republice existují systémy na komerční bázi. Ty jsou vymazlené a asi i dobré, a kolegové z vlády kritizují funkčnost NEN oproti těmto dvěma systémům," potvrdila Šlechtová.

Ťok: Je to velký problém

Jedním z kritiků je i ministr dopravy Dan Ťok. Ten říká, že přechod na centrální systém přináší vždy jistá rizika. "Pro mě je to velký problém. Snaha postavit komplexní systém vždy naráží na to, že je to nakonec kompromis, který nevyhovuje nikomu. A je potřebo ho dobudovat do té míry, aby dával stejný komfort, jako současné systémy," řekl Ťok. 

Ten proto na jednání navrhoval, aby vláda s povinným využíváním NEN ještě počkala. "Raději bych přikoupil nějaký čas a dodělal to," dodal ministr dopravy. 

Podobně kriticky se k návrhu zavést povinné obchodování přes NEN už u letošního července ministr zemědělství Marian Jurečka. "opakovaně jsme paní ministryni Šlechtovou upozorňoval, že systém za 600 milionů je nefunkční," řekl Jurečka. 

Šlechtová přitom oponuje, že NEN má možná "mouchy", ale lze jej využívat. "Rozeslal jsem ministrům sedm dopisů, aby začali zadávat zakázky přes tento systém. Bezvýsledně," řekla Šlechtová. 

 

Právě se děje

Další zprávy