Vláda nechce zakázat těžbu plynu hydraulickým štěpením

ČTK ČTK
20. 2. 2013 12:40
Autoři novely z řad ČSSD a VV poukazují na negativní dopady těžby břidlicového plynu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vláda se ve středu podle informací ČTK postavila proti zákazu hydraulického štěpení hornin při průzkumu ložisek a při těžbě břidlicového plynu.

Poslanecká norma podle ní obsahuje sporné body.

Autoři novely z řad zákonodárců ČSSD a Věcí veřejných (VV) poukazují na negativní dopady těžby břidlicového plynu na životní prostředí. O konečném osudu návrhu rozhodne Parlament.

Stát by podle novely vždy odepsal zásoby plynu, pokud by bylo možné ložisko dobývat jen hydraulickým štěpením hornin. V případě, že by někdo porušil zákaz používat tuto metodu, hrozila by mu až desetimilionová pokuta. Do výše dvou milionů korun by mohly úřady postihovat průzkum ložiska hydraulickým štěpením hornin.

Předběžné stanovisko vlády ale poukazovalo na to, že v Česku žádná ložiska břidlicového plynu nejsou; když by podle zákona nemohla být vyhledávána, povinnost jejich odpisu je nadbytečná.

Předloha by prý zakázala i běžně prováděné "dotěžování" klasických ložisek ropy a plynu, přípravu podzemních zásobníků plynu nebo průzkum a využívání zdrojů minerálních vod a zdrojů hydrotermální energie.

Kolik stojí zdraví poškozené těžbou uhlí? Známe odpověď

"Navrhovaný zákon zakazuje činnost, která je u nás občas využívána, ale doposud nebyly nikde zjištěny její významnější negativní dopady na životní prostředí," stálo v návrhu stanoviska.

O povolení hydraulického štěpení usilovaly dvě firmy v několika lokalitách, vzbudilo to odpor místních obyvatel. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ovšem loni v listopadu uvedl, že nepodpoří zákon, který by v Česku těžbu břidlicového plynu jednou provždy zakázal. Navrhuje moratorium na těžbu i na průzkum ložisek do roku 2014. Do té doby by stát stanovil podmínky.

Kabinet ve středu dále schválil zprávu ministerstva životního prostředí o aktuálním stavu těžby nekonvenčních zdrojů zemního plynu a jejich předpokládaných dopadech. Vláda se usnesla na tom, že se nebude stanovovat průzkum, pokud nebude zajištěna ochrana životního prostředí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy