Vláda lékaře Slovensku půjčila protiústavně, míní Senát

ČTK ČTK
14. 12. 2011 14:55
Stanovisko prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda vysláním armádních lékařů na Slovensko porušila ústavu, rozhodl ve středu Senát. Podle něj k takovému kroku neměla oprávnění.

Stanovisko prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jménem vlády pochybení odmítl, rozhodnutí označil za "politickou deklaraci". Občanští demokraté a část klubu TOP 09 a STAN těsně před hlasováním na protest opustili jednací sál.

Podle koalice není v kompetenci horní komory posuzovat ústavnost. Senátor za ODS Tomáš Töpfer poznamenal, že Senát se stává druhou komorou Ústavního soudu.

Hlasování předcházel zhruba hodinový spor o to, zda vláda rozhodovala v souladu se svými pravomocemi.

Podle Vondry kabinet vyslal vojenské lékaře v souladu se svými ústavními pravomocemi na vojenské cvičení, které bylo pod názvem Slovenské zdraví 2011 dohodnuto se slovenskou stranou.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier namítl, že žádné cvičení nebylo plánováno a bylo dodatečně "vykonstruováno". Každý v této zemi ví, že to žádné vojenské cvičení nebylo, přidal se předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Třicet vojáků bylo na Slovensko vysláno na žádost tamní vlády, aby pomohli řešit krizi po hromadných výpovědích slovenských lékařů kvůli neuspokojeným mzdovým požadavkům.

Armádní lékaři byli na Slovensku pět dní. Slovenské vládě se mezitím podařilo dosáhnout s lékaři dohody o růstu jejich platů. Vysláním vojáků se věcně zabýval také senátní výbor pro obranu, který tuto misi doporučil vzít standardně na vědomí.

 

Právě se děje

Další zprávy