Většina kandidátů do Senátu porušuje zákon. Úřad je za nesrovnalosti ve financování může pokutovat

Radek Dragoun Radek Dragoun
4. 1. 2018 15:00
Podle člena dohledového úřadu Jana Outlého zákon porušilo osm z devíti kandidátů.
Senát (ilustrační foto).
Senát (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé na Trutnovsku půjdou hlasovat už týden před prezidentskými volbami, v doplňujících volbách budou vybírat svého senátora. Do horní komory kandiduje devět osobností. Téměř všichni ale - pokud jde o financování kampaně - porušují zákon.

Kandidáti mají mimo jiné za povinnost zveřejnit webové stránky s transparentním účtem, ze kterého financují svou kampaň. To však dosud neudělala majitelka Luční boudy v Krkonoších a kandidátka Nezávislé iniciativy Klára Sovová a ani nezávislá Terezie Holovská, kterou do voleb zaregistroval soud až dodatečně.

Ani další kandidáti si ale nepočínají v souladu se zákonem. Do pondělí museli zveřejnit jména všech svých přispěvatelů včetně těch, kteří kandidátům poskytli něco zdarma jako takzvané bezúplatné plnění. "Může jít třeba o poskytnutí prostoru na nemovitosti," říká Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

To však všichni kandidáti nesplnili. "Z mého pohledu osm z devíti kandidátů nemá všechny věci v pořádku," říká Outlý.

Úřad však zatím žádné pokuty neudělil a ani s kandidáty nezahájil správní řízení. Není třeba jasné, jak mají postupovat ti, kteří žádný dar nedostali. "Zákon říká, že mají zveřejnit dárce, ale neříká, jestli musí zveřejnit nulu, když dárce neměli. To jsme zatím nerozsekli," říká další z členů úřadu František Sivera.

Zda kandidáti skutečně žádného dárce neměli, nebo ho jen nezveřejnili na svých stránkách, jak ukládá zákon, ukáže účetnictví kandidátů, které musí úřadu dodat nejdéle 90 dní po volbách.

"Dozvíme se to ve chvíli, kdy nám dodají zprávu z kampaně. V té bude, jestli opravdu nějaké dárce měli, nebo neměli. Oni nám budou muset dodat účetnictví kampaně a z toho zjistíme, jaké byly zdroje jejich financování," dodává Sivera.

To, že by kandidáti neměli žádné podporovatele, se však Outlému zdá velmi nepravděpodobné. "Osobně odhaduji, že u všech kandidátů proběhlo alespoň nějaké bezúplatné plnění," myslí si.

Senátorem na Trutnovsku byl Jiří Hlavatý, který ale o mandát přišel ve chvíli, kdy byl v říjnu zvolen do Poslanecké sněmovny. Hlavatý se bránil, že nevěděl, že mu mandát zanikne už samotným zvolením. Svého poslaneckého mandátu se následně vzdal a ve volbách, jejichž první kolo začne v pátek, znovu kandiduje.

Proti němu stojí kromě Holovské a Sovové také vrchlabský starosta Jan Sobotka, místostarosta Úpice Karel Šklíba, zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková, Jaroslav Dvorský, Blanka Horáková a Luďka Tomešová.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 20 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy