Nevolte mě. Zašlapejte mě do země, jestli mi nevěříte, řekl Hlavatý plnému kinu ve Dvoře Králové

Martin Ťopek Martin Ťopek
30. 11. 2017 20:55
Jiří Hlavatý v královodvorském kině vysvětloval občanům, proč kandidoval na poslance. Lidé ho do sněmovny zvolili a on kvůli tomu přišel o post senátora. V lednu se však o něj bude znovu pokoušet ve volbách, které jsou vypsány kvůli jeho zvolení poslancem.
Jiří Hlavatý přišel do Dvora Králové lidem vysvětlit, proč kandidoval na poslance, když chce být senátor. | Video: Martin Ťopek

Dvůr Králové - Stůl je moc vysoko, dáme to dolů, byla jedna z prvních vět bývalého poslance i senátora Jiřího Hlavatého v kině Svět. Ve Dvoře Králové, kde sídlí i jeho společnost Juta, přišel do kina na veřejné setkání lidem vysvětlit, jak to bylo s jeho kariérou poslance. Zdálo se mu však, že z pódia by mluvil k lidem spíše jako vladař než jako jeden z nich.

Poté, co se Hlavatý posadil ke stolu snesenému hned před první řadu a byl tak "jeden z nich", nabídl přítomným příběh o tom, jak se stal poslancem a proč nakonec přece jen kandiduje opět na senátora. Sekundovali mu u toho krajský předseda hnutí ANO, za které se Hlavatý dostal do obou komor Parlamentu, a zároveň poslanec Pavel Plzák a starosta Dvora Králové Jan Jarolím.

Plakáty a vývěsky po městě nepřehlédlo a vyslechnout si Hlavatého přišlo kolem 150 lidí. Ten měl co vysvětlovat. Ve sněmovních volbách se díky preferenčním hlasům dostal z chvostu kandidátky hnutí ANO do sněmovny, čímž okamžitě přišel o dosavadní senátorský post. Hlavatý však uvedl, že to nevěděl a na první schůzi sněmovny složil mandát s tím, že se pokusí opět získat post senátora.

Ačkoliv Hlavatý prohlásil, že setkání není předvolební kampaň před lednovou senátní volbou, svou řeč postavil zejména na tom, co se mu v Senátu podařilo a co by ještě rád dokončil.

Stejně tak neopomněl vyzdvihnout úlohu médií v jeho kauze, v nichž uvedl, že by opakovanou volbu Senátu měli zaplatit voliči, kteří ho oproti jeho předpokladu vykroužkovali za zadní příčky na kandidátce do sněmovny. "Jen jsem se zeptal, zda to snad mají zaplatit voliči, s otazníkem na konci, a už z toho bylo, že jsem to chtěl po lidech zaplatit," řekl před zaplněným kinem Hlavatý.

Přestože patřila většina lidí v sále mezi jeho příznivce, našli se i tací, kteří mu to moc nevěřili. "Já jsem to slyšel na kameru, jak jste to řekl," řekl jeden z prvních účastníků volné diskuze, který se představil jako Krejčí. Podle něj je v hnutí ANO dost lidí na to, aby věděli, že Hlavatý zvolením do sněmovny automaticky přijde o senátorský mandát. "Takhle se chováte jako Mugabe a i Zimbabwané se jednoho dne naštvali," pronesl Krejčí za potlesku několika lidí v kinosále.

Hlavatého nešetřil ani přítomný student politologie Daniel Petřík. Připomněl bývalému senátorovi mizernou účast v Senátu, která je údajně 45 procent. "Kdybych takhle chodil na vysokou školu, tak mě vyhodí," řekl Petřík. Hlavatý mu oponoval, že má v Senátu docházku více jak osmdesátiprocentní a to, co uváděl student, je jen účast na hlasování. "Když dopředu vím, že nějaké hlasování dopadne na sto procent, tak se ho neúčastním," tvrdil Hlavatý. Občas emotivně zvedne hlas, ale jinak se nezdá být podobnými dotazy "vytočen". A podpora dvou dalších politiků z ANO funguje také bezchybně.

Lidí v sále, které zajímala Hlavatého politická anabáze, navíc mnoho nebylo. Většinou využili setkání s politiky k tomu, aby řešili komunální potíže. Dotazy se tak týkaly třeba neutěšeného stavu Rokycanovy ulice nebo dopravní situace. "A kdy bude most u Trunečků?" ptala se další občanka, už za všeobecného smíchu. Hlavní slovo měl v takových chvílích starosta města, ale Hlavatý měl k místním problémům také vždy co dodat, zejména v souvislosti s výkonem senátorského mandátu.

Přesto se zvědaví tázající ještě vraceli k tomu, proč vlastně Hlavatý kandidoval do sněmovny, když poslancem nikdy být nechtěl a hned na první schůzi se vzdal mandátu, který mu svými preferenčními hlasy dalo více než 4800 voličů. "Přece, když kandiduji, tak se chci stát poslancem nebo senátorem. Tak jako vy přece nikdo neuvažuje," argumentoval Petřík na sdělení krajského předsedy, že Hlavatý na kandidátce pouze plnil funkci jakéhosi tahouna. Ten údajně měl straně přinést další hlasy, ne však přímo mandát lidem na posledních příčkách kandidátky. "Tohle dělají všechny strany, ukažte mi nějakou, která to nedělá," řekl Plzák. Přesto bylo vidět, že řada přítomných Hlavatého rošádu mezi komorami nedokáže pochopit.

"Když mě berete takhle, že jsem podvodník a nevěříte mi, jak jsem byl překvapen a že všem upřímně děkuji, no tak mě prostě nevolte," zakončil debatu emotivním sdělením Hlavatý. "Zašlapejte mě do země, tím se to rozsekne."

 

Právě se děje

Další zprávy