Praha - Hlavní město Praha a společnost Praha olympijská musí do půl roku Mezinárodnímu olympijskému výboru předložit právní a finanční garance podepsané vládou. Pokud se tak nestane, Praha bude vyškrtnuta ze seznamu oficiálních kandidátů na olympiádu.
Právě při získávání garancí však může Praha narazit - ve vládě mají navrch odpůrci olympiády. Jejich řady byly rozšířeny příchodem nového ministra školství Ondřeje Lišky (SZ).
Olympiáda ranou pro rozpočtovou politiku?
Ten je v otázce olympiády v Česku velmi zdrženlivý a vadí mu i to, že by se vláda měla k velkým výdajům zavazovat v době, kdy se řeší zadlužení státních financí.
"Sdílím obavy pana premiéra i ministra Kalouska, aby nebyly olympijské hry příliš velkou zátěží pro veřejné finance. Dát desetimiliardové přísliby v době, kdy se snažíme v rozpočtu šetřit, by bylo velmi nezodpovědné," uvedl Liška pro Hospodářské noviny.
Jedinými velkými zastánci olympiády ve vládě tak zůstávají ministři Vondra a Gandalovič. Pozice zastánců olympiády by byla ještě více oslabena případným návratem Jiřího Čunka do vlády. Ten se totiž také řadí mezi odpůrce olympiády.
Mluvčí Prahy olympijské: Garance nejsou klíčové
Podle Karla Tejkala ze společnosti Praha olympijská nejsou vládní garance stoprocentně klíčové. "Alespoň ne ty finanční, protože ty může společně poskytnout jako odesílatel přihlášky město a Olympijský výbor dohromady," uvedl pro Aktuálně.cz
"Co se týče těch právních, tak příslib dodržování olympijské charty a vpuštění akreditovaných sportovců by pro vládu neměl být problém," dodal.
Jak však město bude postupovat, když vláda nepřislíbí finanční dotace, to nejsem schopen jako zástupce Prahy olympijské říci.
Související:
Češi by v referendu řekli olympiádě ano