V područí stran moje vláda nebude, slíbil letní premiér

Domácí Domácí
7. 5. 2009 12:21
"Budeme řešit nepolitické úkoly," uvádí Jan Fischer. "Proto nebude pro politiky zajímavé, aby nad námi stáli a tahali za provázky."
Prezident jmenoval Jana Fischera premiérem koncem dubna. V pátek jmenuje i jeho vládu
Prezident jmenoval Jana Fischera premiérem koncem dubna. V pátek jmenuje i jeho vládu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už v pátek jmenuje prezident Václav Klaus novou vládu, která zemi dovede k předčasným volbám.

V jejím čele stane dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Ačkoliv mu ministry navrhly tři parlamentní strany, nový premiér je přesvědčen, že jeho kabinet nebudou řídit stranické sekretariáty ODS, ČSSD a SZ.

"Vláda bude řešit z valné věci nepolitické úkoly, a proto nebude pro politiky zajímavé, aby nad námi stáli a tahali za provázky," řekl v prvním obsáhlejším rozhovoru od úterý, kdy vyjednal složení svého kabinetu.

"Ale témata, kde se mohou prosazovat odlišná politická stanoviska stran, například základní parametry rozpočtu na příští rok, samozřejmě s politickými stranami musíme diskutovat," upozornil na webu Vláda.cz.

Foto: ČSÚ
Rozhovor pro Aktuálně.cz:
Přečtěte si, co říkal Jan Fischer před měsícem

Zásadní změny v práci vlády podle nenastanou. Určitou nevýhodou ale podle něj může být její apolitičnost. "Pokud jsou členy standardní povolební vlády političtí lídři koaličních stran, může mít samozřejmě jednání větší spád, o řadě věcí jsou schopni se dohodnout na místě," tvrdí.

Prioritou rozpočet a boj s krizí

Jan Fischer má jasno v tom, co bude v příštích měsících prioritou jeho vlády - rozpočet a zákony na zmírnění dopadů celosvětové recese.

"Pokud se na seznam předložených návrhů podívám subjektivním pohledem, byl bych samozřejmě rád, kdyby se před zánikem této sněmovny podařilo projednat návrh zákona o sčítání lidu, bytů a domů v roce 2011, který vznikal na statistickém úřadu," prohlásil.

Designovaný premiér vyjádřil i svůj názor na Lisabonskou smlouvu. "Výsledek dlouhodobého směřování a dlouhodobé debaty, jak lépe institucionálně uspořádat Evropskou unii," zhodnotil dokument, který ve čtvrtek schválil Senát.

"Mám-li být osobní, tak Lisabonskou smlouvu beru jako realitu a spíš je možná dobré podívat se trochu dopředu, ale to už není příběh této vlády, ale všeobecně učme se s tou smlouvou posléze žít."

 

Právě se děje

Další zprávy