Úřady nebudou řešit nemajetkovou újmu při přestupcích, rozhodli poslanci

ČTK ČTK
12. 7. 2016 15:57
Sněmovna vyhověla Senátu a na jeho žádost schválila upravený nový zákon o odpovědnosti za přestupky. Je v něm například zrušení povinnosti úřadů řešit nemajetkovou újmu způsobenou přestupky nebo ztráta práva zakázat až na tři měsíce pobyt lidem, kteří by na jejich území opakovaně porušovali veřejný pořádek. Předloha míří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Správní úřady nebudou muset řešit nemajetkovou újmu, kterou lidé utrpěli jako oběti pachatelů přestupků. Rozhodla o tom Sněmovna, když na žádost horní komory vypustila příslušnou pasáž z návrhu nového zákona o odpovědnosti za přestupky. Předloha míří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.

Zrušení povinnosti úřadů řešit nemajetkovou újmu způsobenou přestupky prosadil v Senátu Radko Martínek (ČSSD). Podle něj je stanovování této újmy poměrně obtížné i pro soudy.

Senátor Martin Tesařík (ČSSD) upozornil před poslanci na administrativní i finanční náročnost posuzování nemajetkové újmy pro kraje a obce i na to, že úředníci nemají s jejím určováním žádné zkušenosti. Sněmovní znění naopak hájil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. "Poškozený je ten, komu vznikla újma, a je lhostejné, zda je materiální nebo nemateriální," řekl.

Senátní variantu normy podpořila dolní komora až ve druhém hlasování. První, v němž byla o dva hlasy zamítnuta, zpochybnil předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. Ve finále pro ni hlasovalo 89 ze 166 přítomných poslanců, proti jich bylo 20.

Obce dále novým zákonem ztratí právo zakázat až na tři měsíce pobyt lidem, kteří by na jejich území opakovaně porušovali veřejný pořádek. Zastánci zákazu jeho zachování v Senátu neprosadili. Nepomohlo jim ani varování, že obce tak budou připraveny o účinný nástroj postihu nepřizpůsobivých lidí.

Zákon také zvyšuje maximální výši pokuty v příkazním řízení ze 4000 korun na 10 000 korun. V příkazním řízení se přestupky projednávají v případě, pokud je nebylo možné vyřešit ve zkráceném blokovém řízení. Promlčecí doba u přestupků má být nově podle jejich závažnosti až tříletá.

Zákon o odpovědnosti za přestupky mimo jiné stanoví způsob jejich projednávání a ruší úpravy řešení přestupků v osmi desítkách dalších norem. Ruší i dvě vyhlášky o nákladech na přestupkové řízení. Norma upravuje také například narovnání mezi obviněným a poškozeným nebo správní trest zveřejněním rozhodnutí o přestupku. Jedním z účelů této sankce je informovat veřejnost o nekalých obchodních praktikách firem nebo živnostníků. Zákon zachovává právo prezidenta přestupky amnestovat.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy