Nová past na vybodované řidiče. Úřad už nebude muset čekat na soud, průkaz jim sebere hned

Petr Koděra Petr Koděra
1. 7. 2016 5:30
Ministerstvo vnitra vyškrtlo z chystané novely přestupkového zákona paragraf, který dnes umožňuje řidičům jezdit i přesto, že nasbírali dvanáct trestných bodů a mají na rok odevzdat řidičský průkaz. Stačí zažalovat úřad, který pak doklad nesmí zabavit a musí čekat na rozhodnutí soudu. Od příštího roku už taková praxe neprojde. Úřad sebere řidičák hned. Vnitro tak chce bránit současným obstrukcím recidivistů. Specialista na dopravní delikty ale tvrdí, že stát zásadně omezí základní práva řidičů. Prý proto, že řidič nedostane šanci obhájit se před soudem a trest, s nímž nesouhlasí, bude muset vykonat dopředu. Navíc pak v případě výhry řidičů u soudů může státu hrozit, že zaplatí odškodnění.
Foto: Matej Slávik\Economia

Praha - Stačilo z přestupkového zákona smazat kratičký paragraf a stát získá účinnější zbraň proti agresivním řidičům, kteří i přes zákaz úřadů dál jezdí.

Umazání dvou právnických vět zařídí, že řidiči, kteří nasbírali za opakované prohřešky 12 trestných bodů a mají na rok přijít o řidičský průkaz, už nebudou moci zákaz řízení oddalovat soudem. Podle současných pravidel totiž stačí, aby si vybodovaný řidič najal dobrého právníka a zažaloval úřad, který o zákazu rozhodl. Automaticky pak o průkaz nepřijde až do pravomocného soudního verdiktu, který navíc může předchozí rozhodnutí zvrátit. Nově už ale úřady nebudou muset měsíce nebo roky čekat a řidičák seberou hned.

Nepříliš známá novinka, která je součástí novely zákona o odpovědnosti za přestupky a má začít platit přesně za rok, nyní leží u poslanců. Vrátila se tam sice ze Senátu, ovšem jen s mírnými změnami, které se zrovna tohoto bodu nedotýkají.

Novelu připravilo ministerstvo vnitra a chce tím zabránit zneužívání žalob, které zahlcují soudy a také působí obstrukčně. Řidiči se podle úředníků jen snaží zdržovat.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Martiny Němcové je současný zákon zastaralý. Nevyhovuje především proto, že nutí úřady nechat řidičský průkaz automaticky každému, kdo ho zažaluje, a vůbec přitom neřeší detaily případu: třeba kdo tím silničním recidivistou je, jaká je jeho životní situace a jak velké škody mu zákaz řízení způsobí. "Tato úprava byla ze strany odborníků shledána jako nevhodná," řekla Němcová.

Chystanou novinku ale kritizují někteří právníci. Josef Nekvapil, který se specializuje na řešení dopravních deliktů, varuje před možnou kolizí s Ústavou. Prý proto, že řidič nedostane šanci obhájit se před soudem a trest, s nímž nesouhlasí, bude muset vykonat dopředu. "Je to zásadní zásah do základních práv řidičů," tvrdí Nekvapil, podle kterého hrozí napadení zákona u Ústavního soudu.

Bodový systém

Za dopravní přestupky se uděluje dva až sedm bodů podle závažnosti. Kdo jich "získá" dvanáct, přijde na rok o řidičák. Kdo naopak jezdí rok bez bodovaných přestupků, systém mu čtyři body umaže. Tři body lze za určitých okolností umazat i absolvováním speciálního placeného školení bezpečné jízdy. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) však nyní chystá výrazné změny bodového systému, který v Česku funguje deset let. Promění se hlavně bodové ohodnocení některých přestupků a začne platit princip "dvakrát a dost" - tedy za stejný a závažný přestupek oceněný šesti body se řidič distancuje. Body připisují řidičům obecní úředníci. Aktuální stav se řidiči nedozvědí automaticky, jak nově žádá ministr Ťok, ale až na vyžádání. Buď na úřadě, nebo na Czech Pointu. Za výpis se platí 15 korun za jednu stranu, obvykle se vejde na dvě strany, záleží na počtu spáchaných přestupků. Majitelé datových schránek mohou výpis získat zdarma. Vyrozumění od úřadu dnes přijde z úřadu řidičům až ve chvíli, kdy se vybodují.

Podle autorů novely zákona ale úřad nebo soud budou smět ve sporných případech trest odložit až do vyřešení kauzy. "Takové řešení je vhodnější i z hlediska zamezení možným obstrukcím ze strany účastníka řízení, který podáním žaloby může sledovat neoprávněný prospěch. Například nezaplacení pokuty, neboť se nemusí jednat pouze o zadržené řidičské průkazy," uvedla Němcová.

Riziko pro stát: vysoké odškodné

Právník Nekvapil přesto varuje i před žalobami na stát v případech, při nichž by soud zpětně řekl, že úřad chyboval a řidiči neměl zakazovat jezdit. Stát by pak musel podle Nekvapilova odhadu vyplácet až stamilionová odškodnění ročně. "Může to mít nedozírný dopad na veřejné rozpočty," dodal Nekvapil s tím, že vítězství řidičů u soudů není v jeho praxi nijak vzácné.

Nekvapil už na rizika upozornil i šéfa sněmovního ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD). Poslanec připustil, že změna může přinést potíže. "Jde o spornou a do značné míry rizikovou věc," říká Tejc.

Dodává ale, že pro změnu zákona jsou správné důvody. Mimo jiné právě kvůli současným obstrukcím řidičů, kteří se vyhýbají zákazu řízení a spoléhají se na leckdy nevyzpytatelná rozhodnutí soudů, kde mohou uspět.

Tejc navíc zpochybnil, že by se podobné případy týkaly velkého počtu řidičů a stát by se musel obávat tak velkého rizika odškodňování. Přesná čísla ale nejsou k dispozici. Jisté je jen to, že za deset let existence bodového systému se vybodovalo zhruba 70 tisíc řidičů. Kolik z nich se ale poté úspěšně soudilo, statistiky neevidují.

Novinku navíc schvalují i dopravní odborníci. Podle Roberta Vacka z Autoklubu ČR málokdo přijde k dvanácti bodům během jednoho dne a řidič má dost času, aby řešil případné body soudně už v době, kdy o doklad ještě nepřišel. "Proto okamžité pozbytí řidičského oprávnění nevnímáme jako problém," řekl Vacek.

Ten verdikt dává řidičům šanci na úspěch, ale neznamená to, že když o trestných bodech nevědí, nemůžou přijít o řidičský průkaz, říká Josef Biňovec. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy