Deset tisíc korun za urážku úředníka. Nový zákon počítá se zvyšováním pokut za přestupky

ČTK ČTK
16. 12. 2015 20:06
Ve středu prošel prvním čtením ve Sněmovně nový zákon o některých přestupcích. Normu nyní posoudí sněmovní výbory. Přestupky a další správní delikty jsou v současné době rozptýleny ve zhruba 250 různých zákonech, nový zákon se snaží tuto problematiku sjednotit. V zákonu se počítá se zvýšením pokut například za urážku úředníka, ublížení na cti, rušení nočního klidu a za mnohé jiné přestupky. Státní úřady se v posledních letech zabývaly více než 250 tisíc přestupky a udělily za ně pokuty kolem 700 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: police ČR

Praha - Urážka policisty nebo úředníka má být nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který by hrozila pokuta až 10 tisíc korun. Desetinásobně na 100 tisíc korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby.

Zavést to má nový zákon o některých přestupcích, jehož vládní návrh ve středu Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Normu nyní posoudí sněmovní výbory.

Návrh má spolu s dalším novým zákonem o odpovědnosti za přestupky, který dnes poslanci rovněž podpořili, nahradit stávající zákon o přestupcích a tuto problematiku sjednotit.

Přestupky a další správní delikty jsou nyní rozptýleny ve zhruba 250 různých zákonech, které popisují asi 2200 skutkových podstat přestupků a 5100 skutkových podstat jiných správních deliktů. Jejich projednání má na starosti pět desítek odlišných orgánů veřejné správy.

Ochrana úředníků

Nový přestupek "znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci" se má vztahovat na zaměstnance obecních úřadů, pracovníky úřadů práce a dalších podobných institucí. Cílem je chránit tyto lidi, kteří často čelí urážkám či napadání bez odpovídající zákonné obrany. Urážka úředníka může být nyní řešena podle správního řádu jako "hrubě urážlivé podání" k orgánu veřejné správy se sankcí až 50 tisíc korun.

Zákon má také na 10 tisíc korun zvýšit maximální pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu. Z 15 tisíc na 20 tisíc korun se má zvýšit pokuta za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.

Nejvíce - z 10 tisíc na půl milionu korun - se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.

Zákon o odpovědnosti za přestupky má mimo jiné stanovit způsob jejich projednávání. Současné blokové řízení má nahradit vydáním příkazového bloku do 10 tisíc korun. Zachovává právo prezidenta přestupky amnestovat. Norma spolu s nynějším zákonem o přestupcích a zákonem o udělování amnestie ve věcech přestupků ruší úpravy řešení přestupků v osmi desítkách dalších norem a dvě vyhlášky o nákladech na přestupkové řízení.

Státní úřady se v posledních letech zabývaly více než 250 tisíc přestupky a udělily za ně pokuty kolem 700 milionů korun. Asi jeden milion přestupků ročně v minulých letech řešila policie, která za ně v posledních třech letech vždy rozdala pokuty za více než 400 milionů korun.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy