Souvislosti
- Senát schválil živnostníkům úlevy v podnikání
- Římanův živnostenský zákon dostal ve sněmovně zelenou
- Říman přepisuje zákon pro živnostníky, chystá úlevy
- Říman chce zjednodušit systém kontrol podnikatelů
- Živnostníkům se uleví, až přijde čas
Praha - Odstranit zbytečnou byrokracii, tak zněl závazek Mirka Topolánka na první straně programu k volbám 2006. Dva roky poté, co volby vyhrál, oznámil na konferenci společnosti eStat.cz, že velkolepé plány se odsouvají.
Není to nedostatek odvahy, musí k tomu ale být silná vláda. Slabá koalice, jako je tato, změny neuskuteční," komentoval své rozhodnutí.
2010: Zruším ministerstva
Premiér Topolánek potvrdil vládní slib z programového prohlášení, že reformu veřejné správy zahájenou za Miloše Zemana skutečně dokončí. Když byly předány důležité pravomoci krajům a obcím, ministerským úředníkům odpadla agenda. Proto je nutné zrušit řadu odborů na ministerstvech, někdy i celá ministerstva.
Premiér se dokonce přihlásil k odvážným představám společnosti eStat.cz, podle kterých by se zrušily resorty zdravotnictví, kultury, zemědělství, dopravy a místního rozvoje.
"Nestačí ale snížení počtu ministerstev. Je potřeba totální změna smýšlení. Dnes je na úřadech neuvěřitelná resistence. Každý se drží svého razítka a celý svůj čas věnuje tomu, aby dokázal, jak je potřebný," naznačil premiér obtížnost budoucích úkolů.
Proto bude v příštích volbách žádat od občanů silnější mandát, který by umožnil změny uskutečnit. "Není možné snižovat počty ministerstev, když máte šestičlennou koalici," žertoval a vypočetl její členy: ODS, KDU, ČSL, první zelení, druzí zelení a Melčák s Pohankou.
Boj s byrokracií se proto stane součástí kampaně před volbami v roce 2010. "Snad se dají lidé přesvědčit, že správná je strana, která to reprezentuje," věří Topolánek.
eGovernment také později
Ještě do voleb se podle premiéra uskuteční několik zásadních kroků v elektronizaci státní správy. "Zatím to bude jen obal budoucího systému eGovernmentu, ale i tady mohou být potíže s prosazováním," upozornil Topolánek, že navržené zákony budou mít ve sněmovně potíže.
Do roku 2010 tak nebude státní správa ani komunikace občanů s úřady převedena na internet.
Podle premiéra však nejde o klíčovou překážku v boji s přebujelou byrokracií. Během konference se přihlásil k prohlášení ministra průmyslu Martina Římana, podle kterého se musí veřejná správa nejdříve debyrokratizovat, a až poté nastoupí elektronizace.
Se stejnou logikou premiér vůbec poprvé oznámil, že za jeho vlády nezačne platit zákon o státní službě. Tento zákon vyžaduje česká ústava i Evropská unie, sněmovna ho schválila už na podzim roku 2002 a jeho zavedení přislíbil i Topolánkův vládní program. Stále se však odkládá, poslední plánovaný termín jeho zavedení měl být leden 2009.
Podle premiéra by však zákon o státní službě v současné podobě znemožnil očekávanou byrokratickou reformu. Po ní by měla státní správa přejít na manažerský styl řízení s vyššími platy a slabší právní ochranou pracovních míst.