Staronovým předsedou Senátu se stal Přemysl Sobotka

Pavel Baroch
26. 11. 2008 12:07
Souhlasila s tím i opoziční ČSSD
Předseda senátu Přemysl Sobotka před druhou volbou překypuje dobrou náladou.
Předseda senátu Přemysl Sobotka před druhou volbou překypuje dobrou náladou. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Předsedou Senátu se potřetí za sebou stal Přemysl Sobotka z ODS.

Podle zatím neoficiálních informací získal v tajných volbách 78 hlasů, druhá komora parlamentu má přitom 81 členů. Znamená to, že hlas Sobotkovi dala i opoziční ČSSD a další senátorské kluby.

"I když ODS volby nevyhrála, má stále nejvíce senátorů. Má tedy nárok na předsedu," řekl Aktuálně.cz ještě před středeční volbou nového vedení Sněmovny senátor ČSSD a odborový předák Milan Štěch. Dosavadního předsedu Sobotku přitom volil i při předešlém hlasování.

Podívejte se: Fotoblog Edvarda Kožušníka z voleb v Senátu

Politická dohoda

Na zvolení kandidáta Přemysla Sobotky do čela Senátu se dohodly senátorské kluby při vyjednávání o povolebním uspořádání, takže nejde o nic překvapujícího. Politici respektovali, že ODS je s 36 senátory nejsilnější skupinou v horní komoře.

Sobotka dokonce neměl ani žádného protikandidáta. Strany se dohodli i na místopředsedech, do těchto křesel usednou: Jiří Liška a Jiří Schneberger z ODS, sociální demokraté Alena Gajdůšková a Milan Štěch a lidovec Petr Pithart.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 56 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy