Přemysl Sobotka: ODS musí uvažovat i o jiném předsedovi

Kateřina Eliášová
26. 10. 2008 8:00
Situace jak po Sarajevu, říká
Přemysl Sobotka: Jsem tu zase sám jako po Sarajevu
Přemysl Sobotka: Jsem tu zase sám jako po Sarajevu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda senátu Přemysl Sobotka byl jedním z prvních politiků ODS, kteří veřejně komentovali výsledky voleb do senátu.

V rozhovoru, který poskytl Aktuálně.cz, říká, proč ODS po krajských volbách opět prohrála a kdo má nést odpovědnost.

Co říkáte na slova Mirka Topolánka, že bude zvažovat, zda bude obhajovat křeslo předsedy ODS?

Tento výsledek je jenom druhé kolo té naší obrovské prohry. Předseda je za to nejvíce zodpovědný a měl by tu reflexi udělat. Ale samozřejmě to samé by mělo udělat celé grémium. Není možné, abychom měli dvě, tři centra a ještě nám do toho zasahoval čestný předseda.

Ta reflexe by měla přijít na kongresu?

Kongres bude velmi dramatický. Pevně však doufám, že výsledkem bude to, že ODS funguje dále. Já si živě pamatuju, že po takzvaném sarajevském atentátu jsem byl v hlavní kanceláři sám a dneska jsem tady také skoro sám.

Vidíte někoho, kdo by měl ODS převzít? Nebo je to stále premiér Topolánek, kdo by ji měl vést?

My máme před sebou šest týdnů do kongresu, abychom jednali. Myslím si, že po tomto debaklu budeme muset uvažovat i o jiném předsedovi. Teď hledejme chyby, ale nejvíce je zodpovědný předseda.

Budete znovu kandidovat na předsedu Senátu?

S tím tedy opravdu počítejte.

ČSSD už řekla, že si bude dělat nárok na křeslo předsedy Senátu...

Číslovka 32 a 35 je velmi rozdílná. Pokud mají tento pocit, je to jejich věc a já pevně věřím, že středopravicovost českého Senátu zůstane. Jestli budu já nebo ne, na tom svět nestojí.

Co říkáte na to, že Pavel Bém sledoval výsledky na pražském magistrátu?

Nejhorší je, že politická strana ukazuje nejednotnost, to jsme ostatně ukazovali posledních šest týdnů. Toto je výsledek, naši voliči nepřišli k volbám, přišli ti, co podlehli sladkým slibům, které jsou nereálné.

Můžete komentovat to, že Petr Bendl chce kandidovat na předsedu strany, pokud to neudělá Pavel Bém?

Nebudu to komentovat, kongres bude začátkem prosince. V každém případě to vyžaduje dramatickou změnu.

Vy nebudete kandidovat?

V žádném případě.

Dokážete odhadnout, zda to bude jen souboj Topolánek-Bém?

Zásadně nespekuluji.

Pavel Bém řekl, že by kongres měl být dříve než 5. prosince, je to reálné?

To je velký nesmysl, příprava kongresu probíhá několik týdnů. Nebuďme v afektu. Myslím si, že na Mikuláše přijde čert, anděl a možná i Mikuláš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy