Praha - Teď už skutečný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představuje sám sebe jako státotvornou opozici, zatímco koalici vyčítá "nulovou toleranci".
Připouští - i když jen opatrně, že některé návrhy zákonů z dílny ČSSD mají poškádlit nejmenšího z koaličních partnerů, Věci veřejné.
Obhajuje ale i zákony, kterými by sociální demokraté rádi ovlivnili daňovou sousatvu, což je ovšem výsostným územím každé vlády.
Martina Pecinu, bývalého ministra vnitra ve Fischerově vládě, bude teď přemlouvat, aby zůstal ve sněmovně. Jedním dechem ale říká, že je tam Pecina nešťastný. Pro jeho odchod bude tedy mít, zdá se, pochopení.
A Jiřímu Paroubkovi hodlá nabídnout roli "stranického diplomata".
A.cz: Koalice ve sněmovně válcuje ČSSD, všechny vaše návrhy padají pod stůl, není to ale spíš vaše taktika? Žádná vláda, ani vaše, by přece nemohla dát opozici možnost, aby předkládala daňové zákony, jak jste se o to pokusili vy...
To co dělá koalice je politika nulové tolerance vůči jakýmkoli návrhům opozice. My se takto nechováme. To že naše návrhy jsou zamítány z 99 procent již při prvním čtení, je projevem jisté arogance vládní koalice a opojení mocí tou většinou 118 hlasů.
A.cz: Uznáte ale alespoň u těch daňových zákonů, že vláda nemůže pustit zákony opozice dál, protože to je jeden z jejich mála nástrojů, jak ovlivňovat ekonomiku?
Ale my navrhujeme jenom zvýšení příjmů státu. Chytrá vláda by naopak naše návrhy podpořila, protože by získala do rozpočtu značné finanční zdroje. Ať už je to zákon o majetkových přiznáních nebo daňová progrese.
A.cz: Připustíte, že hodně vašich návrhů pošťuchuje věci veřejné tím, že jakoby vyzobává jejich program a testuje si je?
Řada našich návrhů je pro Věci veřejné problémem svědomí.
A.cz: A předkládáte je i s tímto úmyslem?
Je to děláno na základě našeho volebního programu a vzhledem k tomu, že Věci veřejné před volbami opsali část našeho programu, tak jim to teď našimi návrhy připomínáme, aniž bychom to museli nějak zvlášť zdůrazňovat.
Pecina je nešťastný...
A.cz: Jak vnímáte avizovaný odchod Martina Peciny ze sněmovny?
V úterý spolu o tom budeme mluvit. Možná si to rozmyslí, možná ne. Jsem přesvědčen, že Martin Pecina kandidoval, protože chtěl pokračovat ve funkci ministra roli a možná dostal příslib Jiřího Paroubka. A myslím, že byl zklamán, že ČSSD skončila v opozici.
A.cz: A chtěl byste, aby zůstal?
Myslím, že je hlavně ve sněmovně nešťastný. Byl předsedou antimonopolního úřadu, náměstkem ministra, ministrem, ale nikdy třeba nebyl zastupitelem. A ta legislativní funkce mu vůbec nesedí.
A.cz: Takže by z vašeho pohledu bylo lepší, aby ho nahradil někdo jiný?
Určitě ho požádám, aby mandát dokončil. Není šťastné, aby lídr pražské kandidátky po několika měsících ze sněmovny odešel. Ale vím, že je to proti jeho vnitřnímu přesvědčení a proti tomu, jak se v posledních měsících k výkonu mandátu stavěl.
... Paroubek třeba zůstane
A.cz: Čekáte teď po sjezdu, že Jiří Paroubek zůstane v ČSSD?
Předpokládám, že ano, jako předseda strany s ním budu v kontaktu a mým cílem bude, aby si v rámci ČSSD našel nějakou rozumnou parketu.
A.cz: Zatím si jí ale nenašel a v rozhovoru pro náš deník dokonce řekl: servis poslaneckého klubu nefunguje, kopou do mě apod. Takže to nevypadá, že by se u vás cítil dobře...
Nevšiml jsem si, že by se kdokoliv z poslaneckého klubu vyjadřoval negativně o Jiřím Paroubkovi. A pokud má výhrady k servisu klubu, tak od toho je náš vzájemný rozhovor, abychom si to vyjasnili. Takže mám zájem ho udržet na palubě v poslaneckém klubu. ČSSD má zájem využít jeho zkušeností a znalostí, například v oblasti naší stranické diplomacie.
A.cz: Vy říkáte, aby si sám začal hledat, máte vy pro něj nějakou nabídku, kterou mu předložíte, až s ním o tom budete hovořit? Mohl byste konkretizovat, co znamení "stranická diplomacie"?
Myslím, že určitě to budu konkretizovat Jiřímu Paroubkovi.
David Rath jako muž Sobotky i Haška?
A.cz: Chystáte teď změny ve stínové vládě ČSSD?
Chci v pátek navrhnout vedení ČSSD provést audit výkonnosti členů stínové vlády. Na jeho základě bych pak navrhl personální změny. S výkonem stínové vlády spokojený nejsem. Před sjezdem se ale do složení dalo jen obtížně zasahovat, teď bude nutné udělat změny.
A.cz: S kým jste - jako stínový premiér - nespokojen i bez ohledu na audit?
Nebudu říkat žádná jména, protože by audit potom neměl význam. Mám určitý subjektivní pocit, ale chci si ho ověřit na pevných datech - z hlediska aktivity členů stínové vlády, citace v médiích, účasti na tiskových konferencích, programových dokumentů, které předložili.
A.cz: Nechcete mluvit o jménech, ale na jedno se zeptáme: pro některé straníky je neuralgickým bodem David Rath. Budete ho dál chtít ve své stínové vládě?
Nebudu říkat žádná jména. Jedno jméno je jisté: Bohuslav Sobotka bude pravděpodobně v čele této stínové vlády i nadále, ostatní jména budou předmětem debaty.
A.cz: Trval byste ale na jménu Rath, i kdyby to mělo znamenat další hádky uvnitř strany tak, jako při jejím sestavování?
Nemyslím, že to bude znamenat další hádky. David Rath měl nabídky, aby kandidoval do vedení ČSSD z táborů obou kandidátů na předsedu. Takže si nedovedu představit, že by případné setrvání Davida Ratha ve stínové vládě mělo vést k nějakému konfliktu.
Dluhy? Budeme šetřit!
A.cz: Na sjezdu se také ukázalo, jak velký je schodek v hospodaření ČSSD - 360 milionů korun. Budete uvažovat o pronájmech, například Lannova paláce, či čehokoli jiného?
Já teď chci zpřesnit letošní rozpočet sociální demokracie. Jasně jsem avizoval, že se bude muset šetřit. Jsem velmi rád, že jsme i sjezd stihli během 24 hodin, protože jsme potřebovali ušetřit.
A.cz: Místopředseda Starec říkal, že chce najít rezervy přímo v Lidovém domě, ale zároveň říkal, že zároveň chce hledat na straně příjmu té strany. Takže navrhnete pronájem Lannova paláce?
Vedení navrhnu jednu jedinou věc: abychom zpřesnili letošní rozpočet ČSSD, aby bylo zřetelné, jak velkou část dluhu bude v letošním roce možné umořit. A já podporuji, abychom umořili co největší jeho část.
A.cz: Jak by se tedy dala posílit příjmová stránka?
Budeme se muset obrátit i na naše členy, kteří mají možnost sociální demokracii pomoci větším členským příspěvkem. To ale může tvořit jen doplňkovou část financování ČSSD. Klíčovým v dalších letech budou státní peníze, které dostáváme díky hlasům voličů.
A.cz: A zvýšení členských příspěvků?
Letos ne. Nejprve musíme začít od Lidového domu a teprve pak se obrátit na naše členy. Letos by to mohlo být v rovině dobrovolného příspěvku členů, kteří mají tuto možnost.