Složte se na zadluženou stranu. ČSSD zvažuje, že bude chtít od straníků mimořádný členský příspěvek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 4. 2016 13:00
Sociální demokraté hledají způsoby, jak zaplatit 337 milionů, které prohráli u soudu s advokátem Zdeňkem Altnerem. Podle místopředsedy pro financování Martina Starce zvažují i to, že by vyhlásili mimořádný členský příspěvek. Jakou částku navíc by po stranících chtěli, zatím není jasné.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli prohranému soudu s advokátem Zdeňkem Altnerem možná budou muset sáhnout do peněženek i řadoví členové sociální demokracie. Vedení strany, která má zaplatit 337 milionů korun, zvažuje, že vyhlásí mimořádný členský příspěvek.

"O zvýšení členských příspěvků jako takových neuvažujeme, může se ale stát, že bude stanoven nějaký mimořádný jednorázový příspěvek," uvedl místopředseda strany pro financování Martin Starec.

Jak vysoký by "krizový" příspěvek od členů měl být, nechtěl Starec prozradit s tím, že věc chce ve středu probrat s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

Loni strana na členských příspěvcích získala 18,5 milionu korun, díky mimořádné "členské splátce" by ale mohla vybrat další desítky milionů. ČSSD sice v posledních letech členové ubývali, stále se ale může chlubit více než 21 tisíci platícími straníky.

Ti řadoví platí jen 300 korun ročně, s jakoukoli politickou funkcí ale příspěvek rychle stoupá a například krajští radní posílají straně částky v řádu desítek tisíc.

Podle některých členů vedení by měla být výše mimořádného příspěvku dobrovolná. "Bude o tom ještě debata, ale myslím že vzhledem k sociálnímu složení naší členské základny by to mělo být dobrovolné," uvedla místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Nejvíc platí zákonodárci

Mimořádný příspěvek by se nedotkl nejvýše postavených politiků, jako jsou ministři, senátoři a poslanci. Ti už nyní platí maximální částku - 50 tisíc korun - a straně tak každoročně přispějí téměř 6,5 milionu korun.

"Žádný člen nemůže v souhrnu dát více než 50 tisíc korun ročně. Řada z nás to už platí nyní, takže by se to týkalo lidí, kteří této hranice nedosáhli. Ale o konkrétní částce jsme se nebavili," dodal místopředseda strany Jan Hamáček.

Pokud by straně chtěli peníze navíc přispět i přední členové ČSSD, muselo by jít o klasický dar. Starec již dříve zmínil, že strana by měla uspořádat také sbírku, v rámci které bude o dary žádat veřejnost i straníky. "Už se nám několik lidí i přihlásilo," dodal Starec.

ČSSD na konci minulého týdne prohrála šestnáct let starý spor o odměnu advokátovi, který pro ni v 90. letech vysoudil zpět Lidový dům. Jakmile strana obdrží rozsudek, což může být v řádu několika týdnů, musí neprodleně zaplatit téměř 340 milionů korun. Partaj si s největší pravděpodobností vezme půjčku a následně bude šetřit na provozních výdajích i na volbách.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 23 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy