Vysoudil 300 milionů na ČSSD, sám čelí obžalobě pro zpronevěru. Chtějí mě skandalizovat, říká

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
Aktualizováno 1. 4. 2016 19:54
Bývalý advokát Zdeněk Altner, který nad ČSSD vyhrál dlouhý spor o víc než 300 milionů, má sám vážné problémy s justicí. Na Slovensku čelí obžalobě z maření konkurzu, v Česku byl obžalován ze zpronevěry a hrozí mu až osmileté vězení. Obvodní soud pro Prahu 10 na něj dokonce loni v listopadu vydal mezinárodní zatykač, protože se vyhýbal trestnímu řízení a nepřebíral obsílky. Zatykač zrušil až dnes, když zjistil, že je Altner stále v Česku a zúčastnil se ve čtvrtek svého civilního sporu. Altner obvinění popírá a stíhání označil za kriminalizaci, která jej má pouze zastrašit a odradit od vymáhání částky z vyhraného soudu.
Advokát Zdeněk Altner.
Advokát Zdeněk Altner. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po bývalém advokátu Zdeňku Altnerovi, který vyhrál spor s ČSSD o více než 300 milionů korun, od listopadu pátrali policisté, protože byl obžalován ze zpronevěry a vyhýbal se soudu i policii. Protože skutek spáchal podle obžaloby jako konkursní správce, hrozí mu až osmileté vězení.

Kauzu, v níž čelí obžalobě, řeší v současné době Obvodní soud pro Prahu 10. Ten také na Altnera loni v listopadu vydal příkaz k zatčení. Přestože po něm pátrali policisté, zúčastnil se advokát jednání u soudu, který mu přiznal víc než třísetmilionovou odměnu. A v lednu například uspořádal tiskovou konferenci.

"Příkaz k zatčení byl vydán, protože se obžalovaný vyhýbá policejním úkonům i soudu," řekla Aktuálně.cz v pátek ráno mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. Potvrdila, že policie Altnera obvinila ze zpronevěry. "Jedná se o škodu přes 800 tisíc korun," upřesnila Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 10 Václava Nováková s tím, že žaloba byla podána v říjnu loňského roku.

Altner je stíhán za své působení v roli správce konkurzní podstaty. "Měl vyplatit peníze věřitelům, které si ale ponechal," dodala. O jaký podnik šlo, ale neuvedla.

Altner ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že mu obvodní soud zasílal na adresu v Praze 10 exekuční zásilky, v trestních věcech mu ale písemnosti posílal na úřad, kde byl proti své vůli zaregistrován k trvalému pobytu. Trestní stíhání i proto považuje za politickou skandalizaci a kriminalizaci, která ho má zastrašit, aby upustil od vymáhání vysoké částky po ČSSD, dosáhne prý ale pravého opaku. Altner uvedl, že nemíní přistoupit ani na splátkový kalendář.

Advokát: Altner je v Praze, neskrývá se

Případ má na stole soudce Petr Kacafírek. V pátek těsně po poledni, poté, co zjistil, že Altner pobývá v Česku, zatykač zrušil a nařídil hlavní líčení. To by mělo proběhnout 27. dubna.

"Když se předseda senátu dozvěděl, že je pan Altner v Česku a dostavil se k civilnímu řízení v jiné věci, tak se domnívá, že už zatykač není potřeba," uvedla mluvčí soudu Jungová. Podle ní byl totiž zatykač vydán kvůli obavám, že by Altner uprchl.

Jeho jméno ze seznamu hledaných osob tak zmizelo v pátek okolo 15 hodiny. "Po hledané osobě intenzivně pátráme," uvedla ještě dopoledne mluvčí policie Jana Dětská.

Jak je možné, že se Altner účastnil ve čtvrtek soudu a policisté o tom nevěděli, vysvětlila Dětská slovy, že je soudy o tom neinformují. "Tudíž my nemůžeme konat a hledanou osobu zadržet," dodala.

Zatykač i na Slovensku

Díky sporu s ČSSD se stal Altner jedním z nejznámějších právníků v zemi. Problémy měl kvůli svému působení v roli konkurzního správce i na Slovensku. To na něj dokonce v létě 2013 vydalo mezinárodní zatykač, opět kvůli působení v roli konkurzního správce. Zadržela jej německá policie, která ho půl roku držela ve vydávací vazbě a předala ho poté na Slovensko. Tamní proces ještě nebyl uzavřen.

Altner už v Česku advokátem není. Stavovská komora ho ze svých řad vyškrtla v roce 2010. A to kvůli tomu, jak medializoval svůj spor s ČSSD a zveřejňoval informace, které se při jejím zastupování dozvěděl.

"Porušil povinnost mlčenlivosti advokáta. Tak se advokát chovat nesmí, a to ani v situaci, kdy mu klient dluží peníze," vysvětluje to mluvčí Chaloupková. Podle ní svými hanlivými výpady na adresu ČSSD porušil i etický kodex advokáta.

Altner v devadesátých letech dělal konkurzního správce společnosti Osan. Během svého působení z ní podáváním desítek tisíc nesmyslných žalob vytáhl na 150 milionů, především na odměny spřízněným advokátům. Část z těchto peněz mu soud přikázal vrátit zpět.

Očekávám od prezidenta, že se bude chovat slušně, možná je to bláhové, ze základu omluvy neustoupím, říká vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy