Jak se vyhnout placení 300 milionů za zpoždění? Žalujte stát, radí ČSSD právníci

Radek Bartoníček Marek Pokorný Radek Bartoníček, Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 4. 2016 6:17
Sociální demokraté se rozhodují, jak zareagují na rozsudek soudu, podle kterého musí zaplatit svému bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi dluh s pokutou 337 milionů korun. ČSSD sice musí zaplatit, ale špičky její strany zvažují dovolání. V něm by strana poukázala na to, že za obří penále nemůže. Podle právníků má šanci na úspěch.
Soudní pře o tuto budovu stála nyní ČSSD přes 300 milionů korun
Soudní pře o tuto budovu stála nyní ČSSD přes 300 milionů korun | Foto: ČTK

Praha - Špičky sociální demokracie hledají způsob, jak se bránit proti rozsudku Městského soudu v Praze. Ten ČSSD nařídil, aby zaplatila svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun.

V sociální demokracii sílí názor, že penále ve výši 318,5 milion korun je vůči straně nespravedlivé. Samotná dlužná částka totiž je pouze 18,5 milionů korun, zbytek jsou úroky, které za 16 let vedení sporu vyskočily na více než 300 milionů.

"Je to jedna z hlavních variant, které se tady probírá. Za určitých okolností můžeme dát dovolání s odůvodněním, že zpoždění platby není na naší straně," řekl Aktuálně.cz zdroj z ČSSD, který si nepřál být jmenován. Podle něj se sociální demokraté ujišťují v tom, že v minulosti vždy chtěli advokátovi zaplatit, a považují za nespravedlivé, aby teď museli platit tak obrovskou sumu.

"Jsme velmi překvapeni, že soud vypočítal takové sankce, když z naší strany nebyl ani jediný den průtahů," tvrdí předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, podle kterého chování advokáta neslo stopy obstrukcí. "Sociální demokracie mu uhradila odměnu 17,5 milionu korun za to, že pomohl vysoudit naše sídlo, Lidový dům. Jenže pak přišel s dalšími požadavky, soud nějak rozhodl a obě strany se odvolaly. Od té doby jsme čekali na rozsudek," dodal.

Velmi podobně mluví také předseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Jan Hamáček či hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. "Za sebe nevidím problém s částí rozsudku týkající se platby právních služeb ve výši přibližně 18 milionů korun, ale jsem poměrně překvapen tím, že mu soud přiřkl i úhradu smluvní pokuty za dlouhou dobu odvolacího řízení, kde advokát neplatil soudní poplatky a vyhýbal se soudním jednáním," namítá Hašek.

Sobotka: Snad se to nedotkne volební kampaně

"Já myslím, že budeme postupovat tak, aby se ta úsporná opatření co nejméně dotkla činnosti sociální demokracie směrem k voličům, to znamená, musíme mít prostor, alespoň elementární, minimální prostor, abychom mohli konkurovat ostatním politickým stranám," řekl Sobotka na dotaz, jestli se úsporná opatření dotknou i volební kampaně před krajskými a senátními volbami. "Asi by nebylo úplně v pořádku, kdyby tímto rozhodnutím soudu došlo k nějakému omezování politické soutěže v České republice," dodal.

Místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec nyní podle Sobotky připravuje návrh razantních úsporných opatření, která se dotknou především vnitřních nákladů strany. Zároveň mapuje možnosti pokrytí výdajů, které bude muset podle Sobotky strana pravděpodobně realizovat z cizích zdrojů formou úvěru.

Advokáti: ČSSD má šanci

Podle oslovených právníků není ČSSD bez šancí. "Neměl by na tom prodělat ten, kdo prodlení nezpůsobil," uvedl například advokát Vladimír Zoufalý.

"Pokud by ČSSD říkala, že je v rozporu s dobrými mravy přiznat ty úroky za takovou dobu, jejíž délku nezpůsobila, tak by mohla mít v dovolání úspěch," souhlasí právník Václav Vlk. ČSSD ve sporu zastupoval advokát Jakub Matejček, který se ale o případu odmítá bavit.

Altnerův syn Patrik Altner ovšem oponuje, že na vině byla ČSSD. Nijak to ale nedokládá a nesvědčí o tom ani pohled do veřejně dostupných verdiktů Nejvyššího soudu, které se případem opakovaně zabývaly. A to vždy z popudu samotného Altnera.

Vyhrál, a přesto se odvolal

Ten, i když ve sporu s ČSSD vyhrál už v roce 2004, podal odvolání - nelíbilo se mu, že uspěl se svou žalobou "pouze" proti ČSSD, ale ne společnosti Cíl, jejímž prostřednictvím strana Lidový dům vlastnila. Odmítal ale zaplatit soudní poplatky, a soudy několika instancí včetně Ústavního tak musely řešit Altnerovu žádost o osvobození od jejich placení.

Případ zdržel Altner i tím, že v roce 2008 pohledávku vůči ČSSD údajně jako propadlou zástavu převedl na švýcarskou firmu H-Holding, ale podle soudů formálně špatně. I spory o tento převod pak musel opět řešit Nejvyšší soud.

To, že by se ČSSD pokusila své dovolání postavit právě na tomto, ale oficiálně nikdo nechce říct. "Všechno je to zatím velmi čerstvé, čekáme na písemné zdůvodnění rozsudku, které bychom mohli dostat do třiceti dnů. Do té doby je zbytečné dělat nějaké závěry," sdělil Aktuálně.cz předseda poslanců Sklenák.

Žaloba na stát?

Zatímco na odvolání má ČSSD ještě poměrně dost času, ve zcela jiné situaci je místopředseda strany a pokladník Martin Starec, který musí do středy navrhnout, kde všude by mohli sociální demokraté šetřit. Nebude to mít nijak jednoduché. "Než jsme vydali nějakou korunu, tak jsme ji vždycky dvakrát obrátili," přibližoval šetrnost ČSSD Starec, který po rozsudku nebyl k zastižení.

Jestliže by se sociálním demokratům podařilo část z 337 milionů získat zpět, byť se zpožděním, pokladník Starec i další by si pořádně oddechli.

Podle advokáta Vlka je také možnost, aby se ČSSD pokusila hojit na státu. "To, že pan Altner využíval všechny právní prostředky, je to jeho právo. Ale pokud to soudní řízení trvalo tak dlouho, že ČSSD přišla o tolik peněz, ať se soudí se státem," uvedl Vlk. "Šestnáct let na rozhodnutí je příliš dlouho," souhlasí s ním advokát Miroslav Krutina.

Oba se ale shodnou ještě na jedné věci: Nepochybují, že v základu má Altner pravdu, ČSSD měla dodržet smlouvu, kterou podepsala. "Nikdo neměl zájem sociální demokracii v soudu o Lidový dům zastupovat, jen on. Svoji část smlouvy splnil do puntíku, a kdyby nebojoval, neměla by ČSSD Lidový dům," uvedl Vlk.

 

Právě se děje

Další zprávy