ČSSD začíná šetřit. Úspory se dotknou všeho a všech, majetek neprodáme, říká Starec

ČTK ČTK
4. 4. 2016 15:43
Podle Martina Starce, místopředsedy ČSSD pro hospodaření, čeká stranu období velkých škrtů. Kvůli 337 milionům, které musí vyplatit advokátu Zdeňku Altnerovi po prohraném sporu o Lidový dům, bude muset sociální demokracie hodně šetřit. Plán úspor se prý dotkne všeho a všech, uvedl Starec. K jednotlivým variantám nic neprozradil, řekl jen, že nedojde na prodávání nemovitostí. Grémium by se mělo sejít v nejbližších dnech po návratu předsedy strany Bohuslava Sobotky z USA.
Místopředseda ČSSD pro hospodaření Martina Starec
Místopředseda ČSSD pro hospodaření Martina Starec | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD bude kvůli zhruba 337 milionům, které má podle čtvrtečního rozhodnutí pražského městského soudu vyplatit bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, šetřit na všech a na všem včetně rozpočtu na podzimní krajské a senátní volby, řekl místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec, který v závěru minulého týdne dostal za úkol vypracovat alternativy řešení situace.

Starec informoval, že na jednotlivých variantách pracuje. "Samozřejmě platí, že mám vypracovat plán, který zvýší příjmy a sníží náklady," uvedl. Plán předloží podle svých slov nejen grémiu, ale i dalším stranickým orgánům.

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu sociální demokraté musí zaplatit částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě. Špičky ČSSD se shodly, že strana bude rozhodnutí respektovat a peníze zřejmě shánět prostřednictvím úvěru.

Starec nechtěl z jednotlivých variant, které připravuje, nic prozradit. "Konkretizovat nebudu, já jenom říkám, že se to dotkne všeho a všech," uvedl. Strana podle něj ale nebude prodávat nemovitosti. "To určitě ne, přece nebudeme prodávat majetek. Šetření by se týkalo všech položek, tak jak říká rozpočet," řekl. Dojít by mělo i na rozpočet na volby, který si strana stanovila na 100 milionů. "Samozřejmě," řekl k tomu Starec.

Zatím není jasné, kdy se grémium sejde, závisí na návratu předsedy strany a vlády Bohuslava Sobotky z USA. "Já předpokládám, že první jednání v této věci proběhne ve středu a v dalších dnech," řekl Starec.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy