Praha - Symbol oposmlouvy, vlivný poradce někdejšího premiéra Miloše Zemana a známý lobbista Miroslav Šlouf, se vrací do politiky.
Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) jej chce jako kandidáta do zastupitelstva na pražském magistrátu. O hlasy voličů se bude ucházet ve volebním obvodě Prahy 7 a 8.
"Byl navržený několika místními organizacemi, kraj jeho kandidaturu potvrdil," řekl deníku Aktuálně.cz předseda pražské organizace a místopředseda SPOZ Vladimír Hönig.
"Je to kvalitní osobnost a obvod velice dobře zná, dříve na sedmičce starostoval. Můžeme využít jeho zkušeností. Je ovšem otázka, jestli bude s kandidaturou souhlasit," dodal.
Kdo je Miroslav Šlouf
V POLITICE
- Bývalý komunistický funkcionář a šedá eminence politiky z doby opoziční smlouvy.
- Formálně vedl tým poradců expremiéra Miloše Zemana, fakticky patřil ke klíčovým postavám, které ovlivňovaly chod mnoha institucí a státních firem.
- Na úřad vlády coby poradce přivedl své známé ze SSM a KSČ
- Jeho neomezená moc skončila s odchodem Zemana do politického důchodu, jeho nástupce Špidla odmítl se Šloufem jakkoli spolupracovat, později se nedohodl ani s Jiřím Paroubkem
V ČINECH
- V jeho týmu vznikl hanopis Olovo diskreditující Petru Buzkovou, poradci se zapojili i do nátlaku na ředitele zámku Štiřín
- Doporučil Janu Kavanovi, aby na ministerstvo zahraničí přijal Karla Srbu a přátelil se s bossem podsvětí Františkem Mrázkem
- I sami ministři za ČSSD si časem začali stěžovat, že jim zasahuje do personální politiky a výběrových řízení
Miroslav Šlouf ve čtvrtek nezvedal mobilní telefon, ani nereagoval na SMS. Podle deníku Právo ovšem s kandidaturou souhlasí.
Nepovedený Senát
Jedna z nejkontroverznějších osobností české politické scény se nesnaží vystoupit z takzvané "šedé zóny" do veřejné funkce poprvé. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu na Chrudimsku, poté se z politiky stáhl, alespoň té viditelné.
V kuloárech se ovšem pohyboval dále. Byl to právě on, kdo bezpochyby ovlivnil poslední prezidentskou volbu, když se čtyři dny před hlasováním sešel s Klausovým kancléřem Jiřím Weiglem v pražském hotelu Savoy.
Záznam ze schůzky zveřejnil internetový deník Aktuálně.cz a by ukázal, jaké zákulisní dohody prezidentskou volbu provázely. Na základě posléze Zelení navrhli, aby o prezidentovi rozhodlo veřejné hlasování.
Kauza Savoy
Přestože Šlouf s Weiglem původně tvrdili, že šlo jen o přátelské setkání, na němž mimo jiné přál Šlouf Weigelovi k narozeninám, v průběhu následného vyšetřování sám Weigl přiznal, že jednali právě o prezidentské volbě.
Při výslechu u státního zástupce totiž pod přísahou uvedl, že se Šloufem krom jiného probíral to, zda by na Klausovu podporu měl vystoupit expremiér Miloš Zeman.
Autor legendárního Zemáku stojí i za nově vzniklou politickou stranou (SPOZ), v jejímž čele šel do letošních parlamentních voleb Miloš Zeman a za kterou hodlá i on sám kandidovat.