Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Senát navrhl zúžení imunity. Vláda je proti

pra
16. 1. 2008 15:24
Svoboda: Návrh je nedořešený
3. 1. - Roční vysvědčení Topolánka: Máme vládu slabých dvojek a čtyřek - První bilance prvního roku vlády dopadla pro kabinet Mirka Topolánka špatně. Zlepšit výkonnost úřadů se jí daří na trojku až na čtyřku, zhodnotila renomovaná společnost eStat.cz.  Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE
3. 1. - Roční vysvědčení Topolánka: Máme vládu slabých dvojek a čtyřek - První bilance prvního roku vlády dopadla pro kabinet Mirka Topolánka špatně. Zlepšit výkonnost úřadů se jí daří na trojku až na čtyřku, zhodnotila renomovaná společnost eStat.cz. Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Návrhu senátu na omezení trestní imunity zákonodárců dá červenou kabinet Mirka Topolánka. Ve sněmovně jej nepodpoří.

Vláda sice už loni podobný návrh podpořila. Ten však ztroskotal ve sněmovně. Senátoři proto předlohu doplnili o návrh, podle něhož by měl parlament rozhodovat jen o zatčení svých členů, nikoliv o jejich trestním stíhání.

Ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda se domnívá, že návrh je šitý horkou jehlou. Řekl to na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Jako příklad uvedl návrh rozšířit nynější beztrestnost projevů a hlasování zákonodárců také na regionální a obecní zastupitele. Podle něj není třeba jasné, zda by se vztahovala i na zastupitele městských částí.

Omezení imunity politiků? Poslanci to rychle odmítli

Postoj vlády však podle Svobody neznamená, že chce imunitu bezbřeze chránit.

Radikální změnou by podle něj bylo zúžení trestní imunity ústavních soudců. Ta by se vztahovala pouze na činy související s výkonem jejich funkce. Nyní je bez souhlasu Senátu stíhat nelze.

Senátoři v novele chtějí zachovat tzv. přestupkovou imunitu a postup, při němž policie může zákonodárce zadržet jen při spáchání trestného činu nebo bezprostředně po něm. V takovém případě by se dotyčný dostal do vazby jen se souhlasem předsedy příslušné parlamentní komory. O pokračování vazby by rozhodovala sněmovna nebo Senát.

 

Právě se děje

Další zprávy