České Budějovice - Ředitel správy Národního parku Šumava v letech 1994 až 2003 Ivan Žlábek připustil kandidaturu za Zemanovu Stranu práv občanů v květnových parlamentních volbách.
Stát se jejím členem ale nechystá. Podle straníků by to neměl být zásadní problém. SPO totiž deklaruje, že stranická legitimace není pro nominace pro volby podmínkou.
"Nabídku jsem přijal. O dalším ale rozhodne krajská konference," uvedl pro Aktuálně.cz Ivan Žlábek.
Právě na sněmu, který proběhne koncem ledna, se definitivně rozhodne, jak bude kandidátní listina SPO na jihu Čech vypadat. Sám Žlábek nepředpokládá, že by mohl být její lídr. Podle informací Aktuálně.cz by se však mohl objevit na předních místech.
Impulzem pro vstup do politiky je pro Žlábka současný stav šumavského národního parku. Současné vedení podle něj nebojuje správně s kůrovcem.
"Celých sedm let jsem mlčel, teď je ale potřeba situaci řešit. V době kdy jsem odcházel, byla kůrovcová kalamita skoro zažehnaná a podívejte dnes. Kácí se ještě víc než za mne," tvrdí.
Kácení, které spojuje
Ivan Žlábek proslul jako zastánce kácení a odvážení stromů v napadených oblastech včetně nejpřísněji chráněných zón.
Za své tehdejší postupy byl kritizován českými ekology, varovné hlasy se navíc ozývaly i ze zahraničí. Negativně hodnotil jeho praxi například Světový svaz ochrany přírody (IUCN) nebo Světový fond pro ochranu přírody (WWF).
Naopak s Milošem Zemanem a jeho nejbližšími spolupracovníky našel společnou řeč. Někdejší premiér se totiž v poslední době silně angažuje v prosazení kácení kůrovcem napadených stromů i v I. ochranném pásmu parku.
Loni na jih Čech podnikl hned několik cest, aby se o stavu šumavských lesů sám přesvědčil.
"Pokládám za zločince i ty, kdo vedou nevyhlášenou chemickou válku, a za koho pokládat ty, kteří tu zavedli velkochov kůrovce?" poznamenal v souvislosti s jednou z nich expremiér.
Kvůli broukům chtěl podat trestní oznámení na ředitele parku Františka Krejčího i někdejšího zeleného ministra Martina Bursíka.
Volební brouk v akci
Kůrovec a Šumava se staly předvolebním tahákem už před zrušenými předčasnými volbami. Tehdy proti současnému vedení parku vystoupil jihočeský hejtman Zimola (ČSSD).
Pohrozil, že v národním parku vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí, což by znamenalo, že by mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů. Ministerstvo životního prostředí ale tak razantní zákroky odmítlo.