Schvalme Lisabonskou smlouvu do týdne, žádají zelení

Martina Macková
26. 11. 2008 13:00
Zelení chtějí svolat mimořádnou schůzi sněmovny
"Je to pro nás určité memento," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík.
"Je to pro nás určité memento," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Strana zelených, nejmenší politická strana ve sněmovně, chce, aby byla Lisabonská smlouva schválena do týdne.

Po středečním rozhodnutí Ústavního soudu chtějí zelení svolat mimořádnou schůzi sněmovny, která by evropskou smlouvu ratifikovala.

Česko je poslední členskou zemí, která se ke smlouvě dosud nevyjádřila.

"Je velmi důležité zkrátit čas do ratifikace na úplné minimum. Senátoři ODS si vymysleli toto zdržení a bylo poctivé tomu dát prostor. Ale čím dříve smlouvu schválíme, tím více to pomůže naší prestiži a autoritě při českém předsednictví," řekl Aktuálně.cz předseda zelených Martin Bursík.

Jak na verdikt reagují zahraniční média: Klaus prohrál, Česko Lisabon schválí

Senát by smlouvu mohl schválit teoreticky také do konce roku. Předseda Přemysl Sobotka potvrdil, že jakmile horní komora dostane rozhodnutí soudu, zařadí bod na nejbližší schůzi. Poslední letošní schůze je plánovaná na 10. prosince.

Zelení potřebují podpisy

Zelení k tomu, aby mohli vůbec požádat o svolání poslanců, musí ve sněmovně sehnat 40 podpisů. "Je to holý nesmysl, vyhlásit, že chci schůzi. Zelení nemají tolik poslanců," komentoval prohlášení předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). "Bez žádosti s podpisy je to spíš populistické," dodal.

Vlček zatím nemá v ruce ani žádost zelených, ani ODS, která včera avizovala, že požádá o svolání hned několika mimořádných schůzí - poté, co včera skončila řádná schůze předčasně, protože poslanci neodsouhlasili její program.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zelení zatím o podpoře svého návrhu s nikým nejednali. Kde budou shánět podpisy pro schůzi, je ale jasné. Podpořit je v jejich úsilí budou určitě chtít lidovci, část ODS a samozřejmě opoziční socialisté. KSČM dnes potvrdila, že před schvalováním požaduje referendum.

"Pokud pan předseda Bursík chce takovou schůzi, měl by se ozvat a jednat," vzkázal předseda ČSSD Jiří Paroubek. Sociální demokraté dlouhodobě požadují, aby Česko dokument, který je nástupcem odmítnuté evropské smlouvy, ratifikovalo.

"Samozřejmě, že Lisabonskou smlouvu ve sněmovně podpoříme," potvrdil Aktuálně.cz Paroubek, který si stvrzení dohody dal také jako jednu z podmínek v jednání s ODS o "toleranci" v období českého předsednictví.

Zelení už mají podle předsedy Bursíka připraveny podpisové archy a chtějí se dohodnout napříč stranami. "Vyzveme poslance koalice, ale obrátíme se také na ČSSD. Ratifikace této smlouvy není jen otázkou koalice," řekl Aktuálně.cz Bursík.

Vlček potvrdil, že svolá schůzi do pěti dnů, jakmile obdrží žádost.

Spěch kvůli kongresu?

Proč koaliční poslanci tolik spěchají s hlasováním o Lisabonské smlouvě? Jako vysvětlení se nabízí blížící se kongres ODS, kde se bude volit nový předseda strany, ale hlasovat se bude také o usnesení ODS z Prahy 6.

Na mítinku nemohl chybět ani pražský primátor Pavel Bém.
Na mítinku nemohl chybět ani pražský primátor Pavel Bém. | Foto: Ludvík Hradilek

Ta žádá, aby sjezd zavázal zákonodárce strany nepodpořit ratifikaci euroslouvy. Odmítnutí smlouvy podporuje také Topolánkův rival a místopředseda strany Pavel Bém. A prezident Václav Klaus už avizoval, že smlouvu nepodepíše.

"S jistotou bych řekl, že usnesení nezíská na kongresu ODS podporu. Neobávám se toho," řekl Aktuálně.cz ministr školství a místopředseda zelených Ondřej Liška, jeden z nejvíc proevropských politiků v parlamentu. Také Bursík si myslí, že kongres ODS žádné protilisabonské usnesení nepřijme.

"Nemyslím si, že motivací pro urychlené přijetí Lisabonské smlouvy je kongres. Nemá prostě smysl čekat. Vedení ODS je pro ratifikaci a naprostá většina členů i ministři nemají pochybnosti. Hlasy pro odmítnutí jsou jen okrajové," tvrdí Liška.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy